



PANASONIC-LR20XWA-JB - Panasonic Industrial LR20XWA-JB Alkaline 1.5V D-cell Alkaline Button Top Batteries - Bulk (LR20XWA/JB)
- Power many common devices like flashlights, clocks, security cameras, and more
- Alkaline primary 1.5V industry standard
- 7-year long shelf life makes for a great bulk investment
- Size: D
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Panasonic Industrial Alkaline 1.5V Battery
Industrial Performance
The Panasonic LR20XWA-JB is a 1.5V D-cell alkaline primary battery. This standard size fits many common devices from flashlights to security cameras, clocks, measurement tools, and more. A 7-year shelf life makes these batteries a long-term industry investment to keep on-site tools powered into the future.
7 Year Shelf Life
Stock up and store spare batteries with confidence– Panasonic Industrial D-Cell 1.5V batteries have a 7-year shelf life, ensuring you always have a fresh replacement when you need it.Notable Features
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-LR20XWA-JB |
| Series | Industrial |
| MPN | LR20XWA-JB |
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 6-8 Years |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Length | 2.42 in (61 mm) |
| Diameter | 1.35 in (34 mm) |
| Weight | 5.0 oz (142 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, IEC |
| Country Of Origin | Japan |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.38 in |
| Width | 1.29 in |
| Height | 1.29 in |
| Shipping Weight | 0.3 lb |
Documents
Additional Details
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime







