

Panasonic Platinum Power LR6XE-4B AA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - 4-Pack Retail Card
- Ideal for powering flashlights, remotes, or electronic systems
- Convenient 4-pack retail card to power your home and office devices
- Advanced internal formula makes for longer lasting performance in high-drain use
- 10 year shelf life makes this great to keep in bulk!
- Size: AA
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Panasonic Platinum Power AA Alkaline Batteries
Exceptionally powerful and incredibly long-lasting, the Panasonic Platinum Power AA Batteries are the perfect power source for all your household devices. Delivering 1.5 Volts of power, this battery can be used in high performance devices like flashlights and cameras, as well as low drain electronics like remote controls and alarm systems. The newly designed alkaline cell is highlighted by a number of improved features that drastically improve its lifespan, including a high-purity manganese dioxide (MnO2) chemistry with a titanium additive and homogenized (evenly spaced) density for optimal capacity. The cell's outer shell is impact resistant to prevent damage from accidental dropping and its terminals feature triple tough protection that prevents iron oxidation, which can reduce the effectiveness of the battery.
Features & Specifications:
- Homogenized battery density for long-lasting performance
- Triple-tough coating provides optimal connectivity
- Features anti-leak protection and short circuit safety technology
- Battery Size: AA
- Case Quantity: 4 Cells
- Chemistry: Alkaline (Manganese Dioxide with Titanium Additive)
- Voltage: 1.5V
- Shelf Life: 10 Years
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-LR6XE-4B |
| Series | Platinum Power |
| UPC | 073096308367 |
| Size | AA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 4 |
| Master Case | 4 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 15A, 15D, 15LF, 2AA, 815, AA, AL-AA, AM3, Double A, E91, EN91, FR6, KAA, L91, LR6, LR6XWA, MN1500, MX1500, PC1500, R6, UM3 |
Unit Dimensions
| Length | 1.988 in (50 mm) |
| Diameter | 0.571 in (15 mm) |
| Weight | 0.8 oz (23 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.21 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





