

Panasonic Industrial LR6XWA AA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - 2 Pack Shrink Wrap
Order requirements:
Minimum qty: 210
in
Multiples of: 210
- 2-pack of Panasonic alkaline AAs for bulk orders
- Shrink-wrap pack great to pair with consumer goods
- Long shelf life - lasts 7 years in storage!
- High-quality Mercury and Cadmium free construction
- Size: AA
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Panasonic Industrial AA Shrink-Wrapped Batteries
Pair of Powerful Cells
These Panasonic Industrial LR6 AA Batteries are shrink-wrapped into packs of 2, where one unit purchased is equal to 2 cells. The packs are sold in sizable volumes, making them perfect for large scale users like OEM manufacturers and industrial users. The cells' shrink wrap packaging helps meet a number of shipping and contract standard and makes them ideal additions to product packaging for battery-operated devices. The pre-packaged cells still have the same superb specs as their bulk variation, providing potent and long-lasting power for numerous devices.
Features & Specifications:
- Shrink-wrapped into packs of 2 for convenience
- Mercury and Cadmium free
- Packaging keeps terminals separate in storage
- Battery Size: AA
- Classification: Alkaline
- Battery Chemistry: Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MgO2)
- Nominal Voltage: 1.5V
- Operating Temperature Range: -4°F to 130°F (-20°C to 54°C)
- Shelf Life: 7 Years
-
Dimensions:
- Length - 1.99" (50.5 mm)
- Diameter - 0.57" (14.5 mm)
- Weight: 0.8 oz. (23 g)
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-LR6XWA-2SB |
| Series | Industrial |
| MPN | LR6XWA/2SB |
| Size | AA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 6-8 Years |
| Packaging | Shrink Pack |
| QTY Per Package | 2 |
| Master Case | 210 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 15A, 15D, 15LF, 2AA, 815, AA, AL-AA, AM3, Double A, E91, EN91, FR6, KAA, L91, LR6, LR6XWA, MN1500, MX1500, PC1500, R6, UM3 |
Unit Dimensions
| Length | 1.988 in (50 mm) |
| Diameter | 0.571 in (15 mm) |
| Weight | 0.8 oz (23 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.98 in |
| Width | 1.1 in |
| Height | 0.55 in |
| Shipping Weight | 0.12 lb |
Additional Details
| Packaging | Shrink Pack |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





