





Pelican 5050R Rechargeable LED Flashlight - 883 Lumens - Uses 1 x 18650 - Black
- Control the focus of your beam with sliding head - go from spotlight to flood in seconds
- Rechargeable 18650 battery provides up to 14 hours of runtime for long workdays
- Power bank function lets the 5050R recharge smartphones or other small devices
- Battery indicator on tail switch keeps you aware of remaining battery life
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Pelican 5050R
Focus Your Beam
Take control over your beam! Pelican's 5050R rechargeable flashlight is a slim light with a sliding head to control its beam size. Use a spotlight to focus on illuminating a single task or reach distances up to 659ft. Moments later, you can zoom out to use the wide flood beam to illuminate a larger work area. This design allows you to tailor the flashlight's beam to meet the needs of constantly shifting work environments. All 3 zoomable brightness levels are accessible via the tail switch, making this light straight foward and simple to operate. Take the 5050R with you every day to create controlled lighting at work or even just around the house!
Flashlight With Power Bank Functionality
Stay charged on the job thanks to the 5050R's power bank functionality. The 5050R features a USB-A port, so you can use it to charge your smart phone, wireless headphones, and other small devices. The 5050R will make sure you never run out of phone charge on longer-than-expected workdays.
Exceptional Runtimes
The 18650 Li-ion battery delivers long run times you need to face extended work days or even multi-night camping trips. Access up to 14 hours of light on one charge, giving you illumination power night after night. The tail switch features an LED to keep you appraised to the remaining battery power, so you'll always know when it's time to charge up again. The 5050R features an integrated micro USB port to make recharging convenient. Power up in the car, at work, or at home and access long-lasting lighting wherever you find yourself!
| Boost | High | Low | |
| Brightness | 883lumens | 393lumens | 21lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | - | 2.5hours | 40hours |
| Distance | 201meters | 134meters | 30meters |
| Intensity | 10093candela | 4488candela | 224candela |
- Notable Features
- » 3 brightness levels and tail switch make this light straight forward to operate
- » Integrated charge ports are protected by sliding tail
- » Flashing mode available for signaling
- » Micro USB port delivers recharge in 6 hours
- » USB-A output port delivers charge to small devices so you never run out of juice on long workdays
Item Details
| Brand | Pelican |
| SKU | PELICAN-05050R-0000-110 |
| UPC | 019428173234 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 883 |
| Max Throw (m) | 134 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 6.16 in (156 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Every Day Carry, Outdoor, Walking, Work |
| In the Box | Batteries, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Switch | Body |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 883 |
| Max Throw | 134 m (440 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 6.16 in (156 mm) |
| Weight | 5.8 oz (164 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8 in |
| Width | 4.8 in |
| Height | 2 in |
| Shipping Weight | 0.4 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Pelican Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime









