






Petzl Xena LED Headlamp - 1400 Lumens - Includes 1 x USB-C Rechargeable 3200mAh Li-ion Battery - Black and Yellow
- Spot, flood, and hybrid light modes for any task at work
- 1400 max lumens and 170m throw for peak visibility
- Li-ion battery pack is USB-C rechargeable for fast power
- Lightweight headlamp at 6.5oz. provides comfortable fit for hours of use
- IP Rating: IP67
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Petzl Xena LED Headlamp
BOOST Hybrid Beam - Constant Lighting Technology
If you're looking for a headlamp to power through all your outdoor adventures, look no further than the Petzl Xena! The Xena casts a maximum of 1400 lumens and a 170-meter throw on its BOOST hybrid beam mode. This provides peak visibility on maintenance jobs, hiking trails, and campgrounds! Petzl's Constant Lighting technology prioritizes the light casting at a consistent rate. This way, you always have a bright light on the job or an early-morning hike.
From Eco to Strobe
The Xena features an eco mode that outputs 45 lumens for a total of 32 hours of runtime, a dependable light that supports an investment of your time, whether on a weekend camping trip or your next shift at work. Strobe mode is also accessible, providing help in emergency situations. The battery pack's rear red light offers signaling capability that keeps you seen by others while trekking hiking trails or at work. The headlamp has a lockout mode, preventing accidental activation while stored away in your bag and prioritizing safety. It has an adjustable plate that allows for nuanced light direction, perfect for climbing steep mountains or looking over cliffs.
USB-C Recharging
This headlamp has a proprietary battery pack, the Petzl R1, that supports the light with a great deal of power! It is rechargeable via USB-C and is separated from the headlamp, allowing rapid and no-hassle charge capability to get back outdoors in no time. The battery indicator is visible on the R1 to stay apprised of the power level at a glance.
| BOOST Mode | High | Medium 2 | Medium 1 | Low | Eco | |
| Brightness | 1400lumens | 450lumens | 420lumens | 225lumens | 150lumens | 45lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | - | - | - | - | - | 32hours |
| Distance | 170meters | - | - | - | - | - |
- Notable Features
- » Includes two Petzl Slot Adapt plates for mounting to Petzl helmets
- » Waterproof and dustproof design grant an IP67 rating to take outdoors rain or shine
- » 1-meter impact resistance to protect against bumps or falls at work
- » Weight signature of just 6.53 ounces, a lightweight headlamp all around
- » Battery pack in the rear of the headband, offering balanced fit perfect for longer shifts at work
- » Rotating knob switches brightness with ease, even with gloves
Item Details
| Brand | Petzl |
| SKU | PETZL-E004BA00 |
| Max Lumens (lm) | 1400 |
| Max Throw (m) | 170 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Twist |
| IP Rating | IP67 |
| Typical Uses | Camping, Climbing, Hiking, Outdoor, Running, Spelunking, Travel, Walking |
| In the Box | Batteries, Headstrap, Helmet Mount |
Specifications
| IP Rating | IP67 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Twist |
Output Details
| Max Lumens | 1400 |
| Max Throw | 170 m (558 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | PETZL-E037AA00 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Weight | 6.53 oz (185 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | France |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5 in |
| Width | 5 in |
| Height | 5 in |
| Shipping Weight | 0.41 lb |
Additional Details
| Warranty |
Petzl 3 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use










