














Power-Sonic PS-650L 5AH 6V Rechargeable Sealed Lead Acid (SLA) Battery - F1 or SP Terminal
- Rechargeable SLA battery boosted by AGM technology for long-term service
- Get uninterrupted power for fire/security systems, medical devices, and more!
- 6V power and 5.0Ah capacity provide long runtimes for a wide range of applications
- Spring or F1 terminals allow for easy connection to diverse devices
- Valve-regulated construction is spill-proof, allowing operation in any orientation
- Size: SLA
- Voltage: 6
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Sealed Lead Acid
- Capacity (mAh): 5000
Recently viewed
Description
Power-Sonic PS-650L
5Ah, 6V Rechargeable SLA Battery - F1 or SP Terminal
As a rechargeable sealed lead acid battery the Power-Sonic PS-650L, which is available in F1 or SP terminals, is a source of power and energy while also being stable and resilient against accidental damage. With Absorbent Glass Mat technology, this battery is able to evenly disperse energy while also providing a low self-discharge rate for efficient, reliable use in industrial automation. You can also quickly power fire/security systems, medical devices, emergency lighting, UPS systems, and more with the PS-650L!
Valve-Regulated Construction
The PS-650L has spill proof construction so that it is able to operate in any position that you may need to put it in. Combined with an impact resistant case, this battery is able to take a fall without any dents or scrapes.
- Notable Features
- » AGM technology provides stable, long-lasting power for a new dimension of reliability
- » Operate safely in any position thanks to valve-regulated, spillproof construction
- » F1 or Spring terminal options available for broad compatibility
- » Rugged, impact-resistant ABS case and cover (UL94-HB) for greater durability
- » Approved for transport by air - D.O.T., I.A.T.A., F.A.A. and C.A.B. certified
- » Power-Sonic recommends chargers PSC-6500ACX and PSC-61000ACX
Item Details
| Brand | Power-Sonic |
| SKU | POWERSONIC-PS-650L-SP |
| Series | PS |
| MPN | PS-650L-F1 |
| UPC | 813340010123 |
| Size | SLA |
| Voltage | 6 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 5000 |
| Chemistry | Sealed Lead Acid |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | SLA |
| Voltage | 6 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 5000 |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 15 |
Unit Dimensions
| Length | 2.64 in (67 mm) |
| Width | 2.64 in (67 mm) |
| Height | 4.64 in (118 mm) |
| Weight | 28.8 oz (816 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, UL |
| Country Of Origin | Vietnam |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.64 in |
| Width | 2.64 in |
| Height | 4.64 in |
| Shipping Weight | 1.8 lb |
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty |
Power-Sonic 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime






















