














Power-Sonic AGM General Purpose PS-121000 100Ah 12V Rechargeable Sealed Lead Acid Battery - Universal or T6 Terminal
- AGM technology provides high-currents, long service life for medical use
- 12V and 100Ah capacity to retain and deliver power efficiently for industrial applications
- Universal or T6 terminal options available for wide compatibility
- Regulation valves and spill-proof construction make this battery durable and safe
Powersonic PS-121000 SLA Battery 12-Volt 100-AH
- Size: SLA
- Voltage: 12
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Sealed Lead Acid
- Capacity (mAh): 100000
Recently viewed
Description
Power-Sonic PS-121000 - U or T6 Terminal
100Ah, 12V Rechargeable SLA Battery
If you're looking for an efficient SLA battery you can rely on, check out the Power-Sonic PS-121000! This SLA battery delivers 12 Volts of power and has a whopping 100Ah capacity, retaining and delivering plenty of power to medical devices and much more. With Absorbant Glass Mat (AGM) technology, the PS-121000 delivers high currents on demand and has a deep-cycle design that results in a long service life. This makes it great for industrial equipment, emergency lighting, medical equipment, transportation infrastructure, and more.
Durable and Safe Construction
With a valve-regulated design you have a spill-proof battery ready to be placed freely, with little worry of damage. The battery's body is constructed from highly impact-resistant ABS Plastic, which can take a beating while protecting the precious contents from harm.
- Notable Features
- » Two terminal type options including universal (U) for a wide range of device compatibility across industrial and medical fields
- » Compatible with Power-Sonic chargers: PSC-1210000A-C, PSC-1210000-PC, PSC-1220000-PC
- » Has a wide operating temperature while discharging, between 5°F (-15°C) to 122°F (50°C) for operation even in weather extremes
- » 10 to 12-year design life for a long-lasting choice!
Item Details
| Brand | Power-Sonic |
| SKU | POWERSONIC-PS-121000-U |
| Series | PS |
| MPN | PS-121000-U |
| UPC | 813340015739 |
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 100000 |
| Chemistry | Sealed Lead Acid |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 100000 |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 300 |
Unit Dimensions
| Length | 12.0 in (305 mm) |
| Width | 6.6 in (168 mm) |
| Height | 8.98 in (228 mm) |
| Weight | 1088.0 oz (30845 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, UL |
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty |
Power-Sonic 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use






















