





Power-Sonic AGM General Purpose PS-12260 26Ah 12V Rechargeable Sealed Lead Acid (SLA) Battery - NB Terminal
- Absorbent glass mat technology contains electrolytes to provide superior electrical performance
- ABS plastic construction is highly-resistant to impact, so your battery can take a beating without harm
- Valve-regulated design with AGM inserts keeps battery from spillage, limiting exposure to dangerous chemicals
- Impressive shelf life keeps unused batteries at 83% capacity six months in, ensuring batteries are always ready when you need them
- Size: SLA
- Voltage: 12
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Sealed Lead Acid
- Capacity (mAh): 26000
- Terminal Type: NB
Recently viewed
Description
Power-Sonic PS-12260 - F2 or NB Terminals
26Ah, 12V Rechargeable SLA Battery
More than 40 years of experience go into the production of every Power-Sonic battery. The PS-12260 is part of Power-Sonic's 12-volt sealed lead acid collection, pairing optimal power performance and structural design for an overall exceptional power experience. F2 blade terminals easily solder or crimp to any receptacle or wires, while Nut and Bolt terminals offer solid, near-universal connections. ABS plastic rounds out the design, covering the battery for protection and increased impact resistance.
- Notable Features
- » Absorbent Glass Mat (AGM) technology for superior performance
- » Valve regulated, spill proof construction allows safe operation in any position
- » Power/volume ratio yielding unrivaled energy density
- » Rugged impact resistant ABS case and cover (UL94-HB)
- » Approved for transport by air. D.O.T., I.A.T.A., F.A.A. and C.A.B. certified
- » U.L. recognized under file number MH 20845
Item Details
| Brand | Power-Sonic |
| SKU | POWERSONIC-PS-12260-NB |
| Series | PS |
| MPN | PS-12260-NB |
| UPC | 813340010574 |
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 26000 |
| Chemistry | Sealed Lead Acid |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 26000 |
| Terminal Type | NB |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 260 |
Unit Dimensions
| Length | 6.56 in (167 mm) |
| Width | 6.97 in (177 mm) |
| Height | 4.92 in (125 mm) |
| Weight | 272.0 oz (7711 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, UL |
| Country Of Origin | Vietnam |
| HTS Code | 85072080 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 18.4 lb |
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty |
Power-Sonic 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use









