










Power-Sonic AGM General Purpose PS-12350 35Ah 12V Rechargeable Sealed Lead Acid (SLA) Battery - NB Terminal
- Capacity scales up, peaks at 35AH at 20hrs for long-lasting energy to industrial applications
- 24.7lb weight is far lighter, more portable than a generator or comparable SLA batteries
- This battery retains 83% of nominal capacity even six months in
- ABS plastic design helps prevent chemical leaking, preventing damage
- Size: SLA
- Voltage: 12
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Sealed Lead Acid
- Capacity (mAh): 35000
- Terminal Type: NB3
Recently viewed
Description
Power-Sonic PS-12350 - NB Terminal
35Ah, 12V Rechargeable SLA Battery
The Power-Sonic PS-12350 knows how to power transportation infrastructure, medical devices, and more with reliable energy you can count on! The PS-12350 is rated at 35AH, retaining an impressive capacity to deliver power for the long haul in your facility. With AGM technology, the PS-12350 delivers reliable power and quick current delivery to industrial and medical applications. AGM technology also provides a lightweight, spill-proof design that reduces loss of liquid giving you the freedom of positioning that works best and creating a safer overall experience.
- Notable Features
- » Has NB3 terminals, a common terminal type that fits many devices with ease
- » Compatible with Power-Sonic PSC-124000A-C, PSC-124000-PC chargers
- » Absorbent Glass Mat (AGM) offers high performance that fits demanding medical, industrial applications
- » A valve regulated and spill-proof design allows for freedom to place in different positions without worry
- » ABS Case construction makes this impact resistant to protect in accidents
Item Details
| Brand | Power-Sonic |
| SKU | POWERSONIC-PS-12350-NB |
| Series | PS |
| MPN | PS-12350-NB |
| UPC | 813340010598 |
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 35000 |
| Chemistry | Sealed Lead Acid |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 35000 |
| Terminal Type | NB3 |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 70 |
Unit Dimensions
| Length | 7.72 in (196 mm) |
| Width | 5.14 in (131 mm) |
| Height | 7.0 in (178 mm) |
| Weight | 374.4 oz (10614 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, UL |
| Country Of Origin | Vietnam |
| HTS Code | 85072080 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 23.4 lb |
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty |
Power-Sonic 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use














