




Power-Sonic AGM General Purpose PS-12400 40Ah 12V Rechargeable Sealed Lead Acid (SLA) Battery - NB Terminal
- Rechargeable 40 AH battery perfect for fire/security systems, medical devices, and more!
- Boosted by Absorbent Glass Mat (AGM) technology for reliable, consistent power flow
- Housed in ABS plastic, this SLA battery is extremely durable and long-lasting
- NB-style terminal uses nuts and bolts to safely secure your battery, ensuring consistent energy flow
- Size: SLA
- Voltage: 12
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Sealed Lead Acid
- Capacity (mAh): 40000
- Terminal Type: NB4
Recently viewed
Description
Power-Sonic PS-12400 - NB Terminal
40Ah, 12V Rechargeable SLA Battery
With more than 40 years of experience, Power-Sonic sealed lead acid batteries have delivered quality acid power. The PS-12400 has an NB Terminal for good connections and consistent flow. The PS-12400 is compatible with fire/security setups, emergency lighting, UPS systems, and medical devices like the Intra-Aorta Balloon Pump 90! Housed in ABS plastic, this SLA is impact-resistant and prepared for use in a variety of applications.
- Notable Features
- » 12V/40AH rechargeable SLA battery for a wide range of general purpose applications
- » Valve-regulated, spill-proof construction is safe to operate in any position
- » Rugged impact resistant ABS case and cover (UL94-HB) provide battery with long-term durability
- » Certified safe for transport by air for faster shipping
- » Power-Sonic recommends charger PSC-124000-PC
Item Details
| Brand | Power-Sonic |
| SKU | POWERSONIC-PS-12400-NB |
| Series | PS |
| MPN | PS-12400-NB |
| UPC | 813340010604 |
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 40000 |
| Chemistry | Sealed Lead Acid |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 40000 |
| Terminal Type | NB4 |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 380 |
Unit Dimensions
| Length | 7.76 in (197 mm) |
| Width | 6.5 in (165 mm) |
| Height | 6.69 in (170 mm) |
| Weight | 465.6 oz (13200 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, UL |
| Country Of Origin | Vietnam |
| HTS Code | 85072080 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 30.7 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty |
Power-Sonic 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use








