







Power-Sonic AGM General Purpose PS-1250 5Ah 12V Rechargeable Sealed Lead Acid (SLA) Battery - F1 or F2 Terminal
- Rechargeable lead cells like the PS-1250 pay for themselves each time you charge them back up instead of buying another
- Absorbent glass mat technology helps store and disperse energy efficiently, so you aren't wasting the power you paid for
- Safety features like ABS plastic body and value regulation keep your battery intact and spill proof to increase your product's lifetime
- Available in both F1 and F2 terminals, this Power-Sonic battery has you covered no matter what you need charged
- Size: SLA
- Voltage: 12
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Sealed Lead Acid
- Capacity (mAh): 5000
Recently viewed
Description
Power-Sonic PS-1250 - F1 or F2 Terminal
Rechargeable Sealed Lead Acid Battery
The Power-Sonic PS-1250 is an innovative sealed lead acid battery filled to the brim with cutting-edge battery technology for reliable power for any application. Infused with Absorbent Glass Mat technology, the PS-1250 prioritizes storing and dispersing energy for incredible efficiency and longevity of the battery for long-term use. The PS-1250 has an innovative valve regulated and spill-proof construction which allows the battery to be mounted in any position without worry of the liquid contents spilling out or overheating. Constructed out of ABS plastic, Power-Sonic batteries are able to take a heavy beating without leaking. This high impact resistant plastic will protect from any sort of harm, whether it be a drop or other extraneous factors.
- Notable Features
- » Absorbent Glass Mat (AGM) technology for superior performance
- » Valve regulated, spill proof construction allows safe operation in any position
- » Power/volume ratio yielding unrivaled energy density
- » Rugged impact resistant ABS case and cover (UL94-HB)
- » Approved for transport by air. D.O.T., I.A.T.A., F.A.A. and C.A.B. certified
- » U.L. recognized under file number MH 20845
Item Details
| Brand | Power-Sonic |
| SKU | POWERSONIC-PS-1250-F2 |
| Series | PS |
| MPN | PS-1250-OPT |
| UPC | 813340010413 |
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 5000 |
| Chemistry | Sealed Lead Acid |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | SLA |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 5000 |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 50 |
Unit Dimensions
| Length | 3.54 in (90 mm) |
| Width | 2.76 in (70 mm) |
| Height | 4.21 in (107 mm) |
| Weight | 48.96 oz (1388 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, UL |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5 in |
| Width | 3 in |
| Height | 5 in |
| Shipping Weight | 3.68 lb |
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty |
Power-Sonic 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use















