
Power-Sonic PS-445 4.5AH 4V Rechargeable Sealed Lead Acid (SLA) Battery - F2 Terminal
- Size: SLA
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Sealed Lead Acid
- Capacity (mAh): 4500
- Terminal Type: F2
Recently viewed
Description
Power-Sonic PS-445 4.5AH 4V Rechargeable Sealed Lead Acid (SLA) Battery - F2 Terminal
Introducing the Power-Sonic PS-445, a SLA battery that will pack some punch. This battery has an impact resistant exterior, so you will never have to worry about damage or dents in a battery that could potentially be used as a back-up system for security, alarms, or flood lights. Power-Sonic also infused Absorbent Glass Mat technology that will ensure the life cycle of your battery by providing a 5x faster charge than with flooded technology, so you will never find yourself doubting the power of the PS-445. It also provides valve regulation and spill proof construction that allows for safe operation despite the position of your battery, ensuring the safety and reliability of the PS-445.
Features:- Absorbent Glass Mat (AGM) technology for superior performance
- Valve regulated, spill proof construction allows safe operation in any position
- Power/volume ratio yielding unrivaled energy density
- Rugged impace resistant ABS case and cover
- Integrated ABS carrying handles for ease of movement
- Approved for transport by air. D.O.T., I.A.T.A, F.A.A. and C.A.B. certified
- Chemistry: SLA (Sealed Lead Acid)
- Terminal Type: F2
- Nominal Voltage: 4 volts
- Nominal Capacity:
- 20-Hour (225mA to 3.50 volts) - 4.5AH
- 10-Hour (420mA to 3.50 volts) - 4.2AH
- 5-Hour (765mA to 3.40 volts) - 3.8AH
- 1-Hour (2.7A to 3.00 volts) - 2.7AH
- 15-Minute (8.5A to 2.70 volts) - 2.1AH
- Energy Density (20-hr. rate): 1.23 W-h/in³
- Specific Energy (20-hr. rate): 13.85 W-h/in³
- Internal Resistance (approx.): 15 milliohms
- Max Discharge Current(7 Min.): 13.5 amperes
- Max Short-Duration Discharge Current (10 Sec): 45.0 amperes
- Shelf Life (% of nominal capcity at 68°F (20°C))
- 1 Month - 97%
- 3 Months - 91%
- 6 Months - 83%
- Operating Temperature Range
- Charge: -4°F (-20°C) to 122°F (50°C)
- Discharge: -40°F (-40°C) to 140°F (60°C)
- Case: ABS Plastic
- Dimensions (LxWxH): 1.89" x 2.09" x 3.86" (48mm x 53mm x 98mm)
- Approximate Weight: 1.30 lbs. (0.59kg)
Item Details
| Brand | Power-Sonic |
| SKU | POWERSONIC-PS-445-F2 |
| Series | PS |
| MPN | PS-445-F2 |
| UPC | 813340010024 |
| Size | SLA |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 4500 |
| Chemistry | Sealed Lead Acid |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | SLA |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 4500 |
| Terminal Type | F2 |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 45 |
Unit Dimensions
| Length | 1.89 in (48 mm) |
| Width | 2.09 in (53 mm) |
| Height | 3.86 in (98 mm) |
| Weight | 20.8 oz (590 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.06 in |
| Width | 2.03 in |
| Height | 1.88 in |
| Shipping Weight | 1.33 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




