



Powertac Valor EDC LED Flashlight - 800 Lumens - CREE XML-U3 - Uses 2 x AA
- AA-powered every day carry flashlight with 800 lumens
- Tail and side switch interface for easy activation and mode selection
- Max runtime of 100 days in firefly mode
- Under 6" length that'll fit in pockets, backpacks, and emergency kits
- Batteries Included?: No
- Rechargeable: No
Recently viewed
Description
Powertac Valor
AA EDC Flashlight
The Powertac Valor is an every day carry light powered by two AA batteries. With an 800 lumen output, this light is great for your everyday needs around the house, on the job, or in the garage. The CREE XML-U3 LED provides ample amounts of light that stays on for over an hour on high and 100 days in firefly mode.
Compact and Easy to Use
At under 6" in length, this light fits in backpacks, pockets, and emergency kits. Plus, the slim design makes it easy to grip with or without gloves on. The Valor features a tail and side switch interface for easy activation and cycling of modes with just a few clicks.
| High | Med | Low | Firefly | Strobe | |
| Brightness | 800lumens | 358lumens | 97lumens | 0.53lumens | 800lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1.1hours | 2.83hours | 16hours | 100days | 1.75hours |
- Notable Features
- » 800 lumen output every day carry light powered by two AA batteries
- » Easy-to-use tail and side switch interface for instant light activation
- » Bidirectional pocket clip for easy carry
- » Memory setting allows you to get to your favorite mode in a pinch
Item Details
| Brand | Powertac |
| SKU | POWERTAC-VALOR |
| UPC | 815698015034 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 800 |
| Max Throw (m) | 138 |
| Rechargeable | No |
| Batteries Included? | No |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Length | 5.8 in (147 mm) |
| Typical Uses | Household |
Specifications
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 800 |
| Max Throw | 138 m (453 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | No |
| Rechargeable | No |
Unit Dimensions
| Length | 5.8 in (147 mm) |
| Body Diameter | 0.75 in (19 mm) |
| Weight | 2.4 oz (68 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6 in |
| Width | 3.25 in |
| Height | 1.25 in |
| Shipping Weight | 0.15 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Powertac Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use







