


















Princeton Tec Refuel LED Headlamp - 300 Lumens - Includes 3 x AAA - Black and Dark Gray, Blue and Dark Blue, or Green and Dark Green
- 300-lumen flood output for wide-reaching, bright light on walks
- Runs on 3 x AAA batteries, a commonly found, replaceable power source
- Up to 85 hours of runtime perfect for household projects, long hikes
- Simple side switch controls all brightness modes for an easy user interface
- IP Rating: IPX4
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: No
Recently viewed
Description
Princeton Tec Refuel 300
4 x White Ultrabright LEDs
If you're looking for a bright yet compact headlamp for late-night walks, check out the Princeton Tec Refuel 300! This headlamp has a large, simple body switch that activates the light and alternates between high and low flood lights. With varying flood light capability, you have a bright light that delivers reliable peripheral vision on early morning jogs or walking the dog. 4 Ultrabright white LEDs provide up to 300 lumens of brightness, dependable illumination for hiking.
Runs on 3 x AAA Batteries
The Refuel 300 has a battery door with a large lip that offers simple and quick access to power up! This headlamp runs on 3 x AAA batteries, a commonly found and replaceable household cell that is easy to keep in bulk! With AAA batteries, stock up easily and have plenty of power outdoors. Use household alkaline AAA batteries and be supported with up to 85 hours of runtime on the lowest mode, ensuring light doesn't go out while working in the backyard or on a late-night stroll.
| High Flood | Low Flood | |
| Brightness | 300lumens | 10lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 2hours | 85hours |
| Distance | 24meters | 10meters |
| Reserve Runtime | 30hours | 15hours |
- Notable Features
- » IPX4 weather-proof rating helps protect from the elements
- » Lightweight design of 78g makes this Princeton Tec's lightest, most compact 3 AAA model!
- » Up to 30 hours of reserve light to always stay bright outdoors or in power outages
Item Details
| Brand | Princeton Tec |
| SKU | PRINCETON-TEC-RF23-BK-DK |
| UPC | 795626027363 |
| Max Lumens (lm) | 300 |
| Max Throw (m) | 24 |
| Rechargeable | No |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| IP Rating | IPX4 |
| Typical Uses | Hiking, Household, Outdoor, Travel, Walking |
| In the Box | Batteries, Headstrap |
Specifications
| IP Rating | IPX4 |
| Switch | Body |
Output Details
| Max Lumens | 300 |
| Max Throw | 24 m (79 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | No |
Unit Dimensions
| Weight | 2.75 oz (78 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4 in |
| Width | 3 in |
| Height | 2 in |
| Shipping Weight | 0.17 lb |
Documents
Additional Details
| Warranty |
Princeton Tec Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




























