













Rayovac Ultra Pro AL-C 1.5V Alkaline Button Top Battery - Bulk
- Manufactured by Rayovac, the leading name in high quality, value minded batteries
- Holds power for 10 years, making them great for backup and emergencies
- Commonly used in radios, flashlights and emergency electronics
- Leak resistant design that performs well in all conditions
- Size: C
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Rayovac Ultra Pro AL-C 1.5V Alkaline Button Top Battery - Bulk
The Rayovac Ultra Pro Alkaline C Batteries are the smart choice for your battery powered devices because they last as long as other leading brands, but cost less. These top-performing C batteries have been specifically designed for use in portable digital electronics ideal for the modern lifestyle. From smoke detectors, flashlights and cordless phones to handheld video games, Rayovac Alkaline batteries provide long-lasting power for a lot less money.
- Battery Size: C
- Battery Type: Alkaline
- Item: Industrial Battery
- Package Quantity: 6
- Voltage: 1.5V
Item Details
| Brand | Rayovac |
| SKU | RAYOVAC-AL-C |
| Series | Ultra Pro |
| MPN | AL-C |
| Size | C |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| Master Case | 72 |
| Inner Box | 12 Packs of 6 Shrink Wrapped Sets |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | C |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 14A, 14D, 814, AL-C, AM2, C, E93, EN93, KC, LR14, LR14XWA, MN1400, MX1400, PC1400, R14, UM2 |
Unit Dimensions
| Length | 1.969 in (50 mm) |
| Diameter | 1.031 in (26 mm) |
| Weight | 2.469 oz (70 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.15 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime

















