


Rayovac Fusion 824-8CT AAA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - 8 Piece Retail Card
- Energy dense alkaline chemistry lasts up to 35 percent longer than leading brands
- Mercury free design for safer handling and storage
- Reliable 1.5V power perfect for games appliances cameras and more
- 10 year shelf life ideal for long term use and backup power
- Size: AAA
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Rayovac Fusion - AAA 8 pack
Rayovac Fusion AAA is the latest in breakthrough alkaline technology. Lasting 35% longer than leading brands, Rayovac Fusion is an advanced Mercury Free alkaline battery made of an energy dense formula offering a 10-year shelf life. As with all Rayovac batteries, it offers great value and great savings. Rayovac Fusion AAA is a great power source for digital games, home appliances, grooming appliances, cameras, and much more.
Features:- Chemistry:Alkaline
- Voltage:1.5
- Battery size:AAA
- Mercury Free
Item Details
| Brand | Rayovac |
| SKU | RAYOVAC-FUSION-AAA-8PK |
| Series | Fusion |
| MPN | 824-8CTFUS |
| UPC | 012800522903 |
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 8 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4 |
Unit Dimensions
| Length | 1.752 in (45 mm) |
| Diameter | 0.413 in (10 mm) |
| Weight | 0.388 oz (11 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | Mercury-Free |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.21 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime






