
Renata 396 MP 32mAh 1.55V Silver Oxide Coin Cell Battery - 1 Piece Tear Strip, Sold Individually
- 396 Coin cell battery fit for watches and handheld devices
- Silver oxide chemistry makes this a high-quality battery
- Mercury free makes this safe for the user and the environment
- A high output of energy for its compact size, with a 1.55V voltage and 32mAh capacity
- Size: 396 / 397
- Voltage: 1.55
- Rechargeable: No
- Chemistry: Silver Oxide
- Capacity (mAh): 32
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Renata 396 Silver Oxide Coin Cell Battery
32mAh Capacity, 1.55V Voltage, 1 count
The Renata 396 Coin Cell battery is mercury free and has a capacity of 32mAh. Suitable for analog and basic digital watches and hand held devices. The additional functions require short bursts of power which these batteries are perfect for. Renata is renowned for their button battery cells with a reported failure rate of less than 1%. Manufacturing high quality batteries with a high capacity retention on storage, Renata continues to provide reliable power sources for many hand held devices.
- Notable Features
- » Equivalent: Energizer 397, Duracell D397, Rayovac 397, Panasonic SP397, Varta 397, Citizen 280-28, SR726, Timex N, Timex V, V397, V536
- » Chemistry: Silver Oxide
- » Voltage: 1.55V
- » Battery size: 396
- » Capacity 32mAh
- » Diameter: .31" 7.9mm
- » Height: .08" 2.1mm
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-396-MP |
| MPN | 396-MP |
| UPC | 785618367812 |
| Size | 396 / 397 |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 32 |
| Chemistry | Silver Oxide |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging | Tear Strip |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 396 / 397 |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 32 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 1163SO, 396, 396/397, 397, 607, 9931, AWI S07, AWI S17, AWI S30, B-SR59L, Citizen 280-28, D397, SG2/8033, SP397, SR/TR726SW, SR59, SR726, SR726SW, Seiko SB-AL, Timex N, Timex V, V397, V536 |
Unit Dimensions
| Height | 0.1 in (3 mm) |
| Diameter | 0.31 in (8 mm) |
| Weight | 0.032 oz (1 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Tear Strip |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




