

Renata 315 MP 19mAh 1.55V Silver Oxide Coin Cell Battery - 1 Piece Tear Strip, Sold Individually
- A B315 Coin Cell Battery suitable for watches and similar small objects
- 23mAh Capacity delivering high performance to low power consumption devices
- Durable and reliable thanks to its Silver Oxide chemistry
- Mercury-free and safe for the environment
- Size: 315 / SR716SW
- Voltage: 1.55
- Rechargeable: No
- Chemistry: Silver Oxide
- Capacity (mAh): 19
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Renata 315 Coin Cell Battery
Silver Oxide, 23mAh Capacity, 1.55V Voltage
The Renata B315 is a silver oxide coin cell battery great for a wide range of handheld devices such as analog / basic digital watches, and remotes. With a 23mAh capacity, this battery delivers high performing energy to low power consuming devices. Renata is known for producing high quality batteries and offering excellent reliability. These batteries also have a high capacity retention on storage which means you can find helpful use after storing them. This is great for the user because they can stock up on batteries and not have to worry about replacements right away! Renata continues to provide reliable power sources for many hand held devices.
- Notable Features
- » Chemistry: Silver Oxide
- » Voltage: 1.55V
- » Battery size: B315
- » Capacity 23mAh
- » Diameter: .31" 7.9mm
- » Height: .6" 1.6mm
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-B315-MP |
| MPN | B315-MP |
| UPC | 785618316810 |
| Size | 315 / SR716SW |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 19 |
| Chemistry | Silver Oxide |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging | Tear Strip |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 315 / SR716SW |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 19 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 315, 9937, AWI S38, B-315L, Citizen 280-56, D315, HA, S38, SP315, SR67, SR716, SR716SW, Seiko SB-AT, Timex HA, V315, V530 |
Unit Dimensions
| Height | 0.06 in (2 mm) |
| Diameter | 0.31 in (8 mm) |
| Weight | 0.027 oz (1 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Tear Strip |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





