
Renata CR1025-SC2 30mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 2 Piece Retail Card
- 2-pack of CR1025 3V Lithium primary batteries offering reliable performance and durability
- Great to use in applications such as handheld, medical, and household devices
- 30mAh capacity ensures high performance is delivered to your device
- High-quality battery that retains capacity efficiently when stored
- Size: CR1025
- Voltage: 3
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 30
Recently viewed
Description
Renata CR1025 3V Lithium Battery
30mAh Capacity, 3V Voltage, 2 Pack
The Renata CR1025 3V lithium batteries are used for different applications in an increasing variety of portable devices as well as the computer, automotive, telecommunications, and medical industries. Renata lithium batteries meet the highest quality batteries with high capacity retention on storage. Featuring a 30mAh capacity, this is perfect for low-drain devices including remote controls, car key fobs, and more.
- Notable Features
- » Equivalent: Energizer CR1025, CR1025, I.E.C CR1025
- » Chemistry: Lithium
- » Voltage: 3V
- » Battery size: CR1025
- » Capacity 30mAh
- » Diameter: .39" 10mm
- » Height: .09" 2.5mm
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR1025-SC2 |
| MPN | CR1025-SC2 |
| Size | CR1025 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 30 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 2 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR1025 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 30 |
| Equivalent Types | 1025, 5033LC, BR1025, CR1025, DL1025, ECR1025, KCR1025, KL1025, L1025, LM1025 |
Unit Dimensions
| Height | 0.098 in (2 mm) |
| Diameter | 0.394 in (10 mm) |
| Weight | 0.096 oz (3 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.39 in |
| Width | 2.39 in |
| Height | 2.1 in |
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




