



Renata CR2016 Bare Coin Cell Battery Lithium Li-MnO2 3V - Tray of 200
- Size: CR2016
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 90
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Renata CR2016 Batteries
200 Piece Tray | Lithium Coin Cell
These Renata CR2016 batteries are used in a wide array of devices, especially in the automotive and medical industries. These tiny cells use lithium chemistry to pack a significant 90mAh capacity into a casing that weights less than 4 grams. This same chemistry offers a 10 year shelf life, which makes bulk-buying a win-win scenario. This 200-pack tray is a steal, and will keep you and your devices going for years to come.
Specifications
- Brand: Renata
- Size: CR2016
- Capacity: 90mAh
- Shelf Life: 10Years
- Voltage: 3V
- Chemistry: Lithium
Battery Dimensions
- Height: 1.524mm (.06")
- Diameter: 19.812mm (0.78")
- Weight: 3.629g (0.128oz)
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR2016-IB-TRAY-200 |
| MPN | CR2016 |
| UPC | 785618800012 |
| Size | CR2016 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 90 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 200 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2016 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 90 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 2016, 5000LC, AWI L10, BR2016, BR2016-1W, CR2016, CR2016-1W, Citizen 280-202, Citizen 280-204, Citizen 280-206, DL2016, ECR2016, KCR2016, KL2016, LF-1/4V, LM2016, Seiko SB-T11, Timex FA |
Unit Dimensions
| Height | 0.06 in (2 mm) |
| Diameter | 0.78 in (20 mm) |
| Weight | 0.06 oz (2 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.82 in |
| Width | 5.49 in |
| Height | 1.8 in |
| Shipping Weight | 0.87 lb |
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime







