






















































RovyVon Aurora A33 USB-C Rechargeable Penlight - 180 or 200 Lumens - Nichia 219C or CREE XP-G2 LED - Uses Built-In 600mAh Li-ion Battery Pack - Multiple Colors
- Compact penlight with CREE or high CRI NICHIA LED options.
- Powered by built-in Li-Polymer 600mAh battery - USB-C rechargeable.
- Maximum run time of 60 hours, max output of 200 lumens.
- Four brightness settings for varying environments and lighting needs.
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
RovyVon A33 Penlight
Penlight with LED Option
The RovyVon A33 is a durable penlight featuring different color models, two different LED options and a deep stylish knurling for unique EDC lighting. The A33 is available with either a CREE XP-G2 or a Nichia 219C LED to compliment each users' needs better. The CREE LED provides slightly brighter outputs while the Nichia LED enhances true colors more efficiently and is a favorite among electricians and engineers.
USB-C Rechargeable
The A33 penlight is powered by a built-in lithium-polymer battery pack to ensure long run times. Recharge hundreds of times with the protected USB-C charge port and included cable.
Brightness Settings
Designed for work and everyday use, the A33 has constant on and momentary activation settings. To adapt to different applications and environments, there are four brightness settings for efficient, one-handed lighting.
| High | Medium | Low | Moonlight | |
| Brightness | 200lumens | 60lumens | 15lumens | 0.8lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1hour | 4.5hours | 14hours | 56hours |
| Distance | 40meters | - | - | - |
| Intensity | 215candela | - | - | - |
| High | Medium | Low | Moonlight | |
| Brightness | 180lumens | 50lumens | 12lumens | 0.5lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1hour | 5hours | 15hours | 60hours |
| Distance | 28meters | - | - | - |
| Intensity | 110candela | - | - | - |
- Notable Features
- » Lightweight, compact, rechargeable penlight
- » Penlight comes in a variety of colors and two different LED options
- » Max output of 200 lumens (CREE LED), max run time of 60 hours (Nichia LED)
- » Nichia LED provides high CRI lighting - true colors are more vibrant
- » Four brightness settings for varying applications and environments
- » Momentary and constant on brightness settings in all modes
- » Powered by a built-in lithium polymer battery pack with 600mAh capacity
- » USB-C rechargeable - built-in charge port protected by body of penlight
- » Sturdy deep carry pocket clip for easy carrying and storage
Item Details
| Brand | RovyVon |
| SKU | ROVYVON-A33-DESERT-TAN-NICHIA |
| Series | Aurora |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 200 |
| Max Throw (m) | 40 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tailcap |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 5.0 in (127 mm) |
| Typical Uses | Camping, Household, Pilot, Walking, Work |
| In the Box | Batteries, Pocket Clip, USB Cable, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Tailcap |
| Primary Material | Aluminum |
| Secondary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 200 |
| Max Throw | 40 m (131 ft) |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.0 in (127 mm) |
| Body Diameter | 0.61 in (15 mm) |
| Weight | 1.44 oz (41 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5 in |
| Width | 3 in |
| Height | 0.6 in |
| Shipping Weight | 0.11 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty |
RovyVon 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use














































































