



Saft LO26SHX 3.0V Primary Lithium-Sulfur Dioxide Battery (LiSO2) - D Size Spiral Cell
- Size: D
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 7500
- Terminal Type: Tabbed
Recently viewed
Description
Saft LO26SHX Primary D Battery
Lithium-Sulfur Dioxide (Li-SO2)
The Saft-LO26SHX is a primary Lithium-Sulfur Dioxide battery built to withstand the demands of high-draining devices for radio communications, emergency location transmitters, and cardio defibrillators. This battery features a high and stable discharge voltage so that back-ups are ready to use at a moment's notice. The Saft-LO26SHX has a superior drain and pulse capability making it the perfect battery for heavy-duty industrial applications. Plus, with the ability to operate at extreme temperatures this battery will be reliable in any climate whether it be below zero degrees or scorching hot.
Please note that these primary cells are NOT rechargeable. Under no circumstances should they be placed in a charger. When fully discharged, please dispose of according to your local regulations.
Features:
- Superior drain and pulse capability
- High and stable discharge voltage
- Performance not affected by cell orientation
- Long storage possible before use
- Ability to withstand extreme temperature
- Low self-discharge rate
- Hermetic glass-to-metal sealing
- Built-in safety vent
- Made in the USA
Specifications:
- Battery Size: D
- Battery Chemistry: Lithium-Sulfur Dioxide (Li-SO2)
- Terminal: Tabbed
- Nominal Voltage: 3V
- Capacity: 7500 mAh
- Operating Temperature: -76°F - 185°F
- Dimensions:
- Diameter: 1.34"
- Height: 2.33"
- Weight: 3oz
Battery comes without jacket as displayed in second photo.
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Saft |
| SKU | SAFT-LO26SHX |
| Size | D |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 7500 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiSO2 (Lithium Sulfur Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Contractor Pack |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | D |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 7500 |
| Terminal Type | Tabbed |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Weight | 3.04 oz (86 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.32 in |
| Width | 1.31 in |
| Height | 1.31 in |
| Shipping Weight | 0.19 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Contractor Pack |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use







