
Saft LS-14250-AX 1/2 AA 1100mAh 3.6V Lithium Thionyl Chloride (LiSOCl2) Bobbin Wound Button Top Primary Battery with Axial Leads - Bulk
- 3.6V lithium thionyl chloride battery for long-term power applications
- 1100mAh capacity supports extended, reliable performance
- Axial leads allow easy integration into electronic systems
- Ideal for industrial, memory backup, and metering devices
- Size: 1/2 AA
- Voltage: 3.6
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium Thionyl Chloride
- Capacity (mAh): 1100
- Terminal Type: Axial Leads
Recently viewed
Description
Saft LS-14250 AX
1/2 AA Lithium-Thionyl Chloride Battery
The Saft LS-14250 are primary 1/2 AA batteries composed of Lithium-Thionyl Chloride (Li-SOCI2) for long-lasting efficiency in security devices, tracking systems, and professional electronics. With Axial PC leads, it is easy to utilize these 1/2 AA batteries for mounting purposes in industrial applications and machinery. Designed with a nominal voltage of 3.6V, Saft LS-14250s are crafted for specific sensitive electronics and provide an ample amount of power to keep them running in peak condition. Combined with an impressive 1100mAh current, these batteries will keep low-drain electronics running for extended periods of time. Saft LS-14250 are operational in varying temperatures ranging from extreme cold to extreme heat for reliable power in any climate.
Please note that these primary cells are NOT rechargeable. Under no circumstances should they be placed in a charger. When fully discharged, please dispose of according to your local regulations.
Features:
- High and stable operating voltage
- Un-fused individual cells
- Low self-discharge rate
- Stainless steel container and end caps for low magnetic signature
- Hermetic glass-to-metal sealing
- Non-flammable electrolyte
- Compliant with IEC 86-4 safety standard and EN 50020 intrinsic safety standard
- Underwriters Laboratories (UL) Component Recognition
- Bobbin wound construction
Main Applications:
- Utility metering
- Alarms and security devices
- Memory back-up
- Computer real-time clocks
- Tracking systems
- Professional electronics
Specifications:
- Nominal Voltage: 3.6
- Capacity: 1100 mAh
- Terminal Type: Axial Leads
- Operating Temperature Range: -76° F to approx. 131° F
- Dimensions:
- Diameter: 0.58"
- Height: 0.98"
- Weight: 0.3oz
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Saft |
| SKU | SAFT-LS14250-AX |
| MPN | LS14250-AX |
| Size | 1/2 AA |
| Voltage | 3.6 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 1100 |
| Chemistry | Lithium Thionyl Chloride |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Bulk |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 1/2 AA |
| Voltage | 3.6 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 1100 |
| Terminal Type | Axial Leads |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Length | 0.96 in (24 mm) |
| Diameter | 0.57 in (14 mm) |
| Weight | 0.3 oz (9 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | UL |
| Country Of Origin | France |
| HTS Code | 85065000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.59 in |
| Width | 0.56 in |
| Height | 0.56 in |
| Shipping Weight | 0.02 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




