
Saft LS-14500-AX AA 2600mAh 3.6V Lithium Thionyl Chloride (LiSOCl2) Bobbin Wound Button Top Primary Battery with Axial Leads - Bulk
- Lithium Thionyl Chloride AA for utility metering, security devices, & more
- 3X the capacity than alkaline AAs for long-lasting runtimes
- Axial leads allow for easy mounting to industrial machinery
- Wide operating temperature range for hot or cold climates
- Size: AA
- Voltage: 3.6
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium Thionyl Chloride
- Capacity (mAh): 2600
- Terminal Type: Axial Leads
Recently viewed
Description
Saft LS-14500 AX
Lithium Thionyl Chloride AA Battery
Saft LS-14500 are AA sized batteries that are composed of a Lithium Thionyl Chloride (Li-SOCI2) chemistry. Compared to other chemistries, Li-SOCI2 has the highest energy density out of any lithium chemistry and has 3x the capacity of alkaline counterparts. These batteries have unique Axial PC leads which allow for mounting and easy installation in industrial machinery. A single LS-14500 provides 3.6 volts of power which is ideal for low-drain devices. Don't forget, with a 2600 mAh capacity these batteries will last for extended periods of time and are crafted to ensure extended use of devices before having to switch out batteries. Due to the lithium chemistry, Saft LS-14500 batteries are operable in a wide temperature range. They will work in both extreme heat and extreme cold so weather and temperature will never be an issue when operating industrial machinery in varying climates.
Please note that these primary cells are NOT rechargeable. Under no circumstances should they be placed in a charger. When fully discharged, please dispose of according to your local regulations.
Features:
- Enhanced capacity
- High voltage response, stable during most of the lifetime of the application
- Wide operating temperature range
- Easy integration in a compact system
- Stainless steel container and end caps (low magnetic signature)
- Hermetic glass-to-metal sealing
- Non-flammable electrolyte
- Low self-discharge rate
- Compliant with EN50020 intrinsic safety standard
- Underwriters Laboratories Component Recognition (File Number MH 12609)
- Bobbin wound construction
Main Applications:
- Utility metering
- Automatic meter reading
- Alarms and security devices
- Tollgate systems
- Memory back-up
- Tracking systems
- Automotive electronics
- Professional electronics
Specifications:
- Nominal Voltage: 3.6
- Capacity: 2600 mAh
- Terminal Type: Axial Leads
- Operating Temperature Range: -76° F to approx. 185° F
- Dimensions:
- Diameter: 0.58"
- Height: 1.98"
- Weight: 0.6oz
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Saft |
| SKU | SAFT-LS14500-AX |
| MPN | LS14500-AX |
| Size | AA |
| Voltage | 3.6 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 2600 |
| Chemistry | Lithium Thionyl Chloride |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Bulk |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AA |
| Voltage | 3.6 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 2600 |
| Terminal Type | Axial Leads |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 14500, AA, Lithium-Ion AA |
Unit Dimensions
| Height | 1.98 in (50 mm) |
| Diameter | 0.58 in (15 mm) |
| Weight | 0.6 oz (17 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | UL |
| Country Of Origin | France |
| HTS Code | 85065000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.22 in |
| Width | 0.17 in |
| Height | 0.17 in |
| Shipping Weight | 0.04 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




