
SOG PowerLock Multi-Tool - Includes 14 Tools - Satin Finish - Nylon Sheath - Clam Pack (S60N-CP)
- Tool Type: Multi-Tools
- Color: Silver
- Overall Length: 7.0 in (178 mm)
- Blade Length: 7.0 in (178 mm)
Recently viewed
Description
SOG PowerLock Multi-Tool - Includes 14 Tools - Satin Finish - Nylon Sheath - Clam Pack (S60N-CP)
SOG's PowerLock features removable, pivoting handle covers for an improved comfort profile for your hand. More pressure can now be exerted on those tough jobs! Thanks to the SOG-exclusive Compound Leverage™ gears, the PowerLock can be opened and closed with a one-handed flip of the wrist. Best of all, this mechanism creates twice the plier force of all other conventional designs. All tool components are easy to access and lock in the open position. With one of the simplest and safest locking devices ever engineered, just press the back of the lock and close the component into the handle. Tools include:
- Pliers/grippers
- wire cutter
- Blasting cap crimper
- Foldable 1/4" socket drive
- Spring-loaded scissors
- Partially serrated knife
- Phillips screwdriver
- Small/medium/large screwdrivers
- 3-Sided file
- Bottle/can opener
- Double tooth saw
- Lanyard ring
- Awl
- Ruler
- Compound Leverage™
- One-handed flip opening and closing
- Removable comfort hand grips
- Piano locks
- Nylon or leather pouch
- Satin polished finish
- 100% stainless steel
- Made in the U.S.A.
- Manufacturer's lifetime warranty
- Open length: 7" (17.78cm)
- Closed length: 4.6" (11.68cm)
- Weight: 9.6 oz (272.155g)
- UPC:
- S60N: 729857993951
- S60-L: 729857992312
Note: This item cannot be exported from the USA. The only exception is for APO/FPO and similar addresses with a US zip code.
Item Details
| Brand | SOG |
| SKU | SOG-S60N-CP |
| MPN | S60N-CP |
| UPC | 729857993951 |
| Tool Type | Multi-Tools |
| Color | Silver |
| Activity | Garage, Household, Survival |
| Multi-Tool Count | 14 |
| Multi-Tool Tools | 1/4\ Socket Adapter, 3-Sided File, Awl, Blasting Cap Crimper, Bottle Opener, Knife Blade, Lanyard Hole, Phillips Screwdriver, Ruler, Scissors, Screwdriver, Wire Cutters |
Specifications
| Blade Edge | Multi-Tools |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Multi-Tool Count | 14 |
| Multi-Tool Tools | 1/4\ Socket Adapter, 3-Sided File, Awl, Blasting Cap Crimper, Bottle Opener, Knife Blade, Lanyard Hole, Phillips Screwdriver, Ruler, Scissors, Screwdriver, Wire Cutters |
| Sheath Included | Yes |
| Certifications/Standards | ANSI |
Unit Dimensions
| Overall Length | 7.0 in (178 mm) |
| Closed Length | 4.6 in (117 mm) |
| Blade Length | 7.0 in (178 mm) |
| Weight | 9.6 oz (272 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | United States |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 10.85 in |
| Width | 6 in |
| Height | 2.1 in |
| Shipping Weight | 0.89 lb |
Additional Details
| Warranty |
SOG Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




