





SOG Trident Elite Folding Knife - 3.7-inch Partially Serrated, Clip Point - Black TiNi - Black Handle - Boxed (TF106-BX)
- Tool Type: Folding Knives
- Color: Black
- Overall Length: 8.7 in (221 mm)
- Blade Length: 3.7 in (94 mm)
Recently viewed
Description
Trident Elite Partially Serrated
The Trident Elite series is SOG's premier tactical folding knife, and this partially serrated version adds teeth to the standard clip point blade. Member Tested and Recommended by the National Tactical Officers Association, it's easy to see why the Trident Elite earned the respect of the SWAT officers who field tested it. SOG Assisted Technology makes it easy to open one-handed. An integrated glass breaker and slot cutter make it perfect for emergency escapes. The Trident Elite is a tactical blade you can depend on. A wide variety of formats are available: clip point, tanto, and the gorgeous SOG 30th Anniversary edition.
Features and Specifications:
- Easy one-handed open with SOG Assisted Technology
- AUS-8 stainless steel
- Hardcased black TiNi finish
- Glass-Reinforced Nylon & Rubber Overmold handle
- Manufacturer's lifetime warranty
- Blade shape: Clip Point
- Blade length: 3.7"
- Overall length: 8.7"
- Weight: 3.9 Oz
- Model number: TF106-CP
- UPC: 7-29857-00240-0
Note: This item cannot be exported from the USA. The only exception is for APO/FPO and similar addresses with a US zip code.
Item Details
| Brand | SOG |
| SKU | SOG-TF106-BX |
| Series | Trident |
| MPN | TF106-BX |
| UPC | 729857003322 |
| Tool Type | Folding Knives |
| Color | Black |
| Activity | Backpacking, Camping, Survival, Tactical |
Specifications
| Blade Shape | Clip Point |
| Blade Edge | Folding Knives |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Hardness | RC. 56-58 |
| Locking Mechanism | Piston Lock |
| Opening Mechanism | Assisted |
| Handle Material | Glass-Filled Nylon |
| Sheath Included | No |
Unit Dimensions
| Overall Length | 8.7 in (221 mm) |
| Closed Length | 5.2 in (132 mm) |
| Blade Length | 3.7 in (94 mm) |
| Blade Thickness | 0.12 in (3 mm) |
| Weight | 3.9 oz (111 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 10 in |
| Width | 7 in |
| Height | 6 in |
| Shipping Weight | 0.3 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
SOG Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use









