



MuRata CR1616 60mAh 3V Lithium Primary (LiMnO2) Coin Cell Watch Battery - 1 Piece Tear Strip, Sold Individually
- Lithium coin cell found in numerous devices and electronics ranging from thermometers to keyless entry.
- Long shelf life, perfect for safely storing back ups.
- Lithium chemistry - capable of holding more energy and providing longer run times than other coin cell chemistries.
- Sold individually or sets of five for your convenience.
Murata (formerly Sony) CR1616 Lithium Coin Watch Battery 3V 60mAh 1pc (Each)
- Size: CR1616
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 60
- Terminal Type: Flat Top
Recently viewed
Description
The Murata CR1616 is a lithium button cell that has high energy and a long shelf-life making it the perfect replacement battery for Duracell®, Eveready® and Panasonic®. As a lithium coin cell, the CR1616 high cell voltage and has a higher density than other coin battery chemistries. This cell is ideal for low draining continuous use devices such as watches, calculators, small electronic toys, keyless remote entry systems for cars and homes, digital thermometers, glucometers, heart-rate monitors, and blood pressure cuffs.
Packaging may vary - particularly on larger orders.
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Murata |
| SKU | MURATA-CR1616 |
| MPN | CR1616 |
| UPC | 008562007659 |
| Size | CR1616 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 60 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Tear Strip |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR1616 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 60 |
| Terminal Type | Flat Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 1616, 5021LC, AWI L11, AWI L28, BR1616, CR1616, Citizen 280-209, DL1616, ECR1616, KCR1616, LM1616, Timex YA |
Unit Dimensions
| Height | 0.062 in (2 mm) |
| Diameter | 0.62 in (16 mm) |
| Weight | 0.039 oz (1 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Tear Strip |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use







