








STKR Outdoor Motion Security Light - 6000 lumens
- Wide-range lighting with 6000 lumens in a 200ft flood beam
- USB port to power a compatible camera for added security
- Dusk to Dawn setting provides nearly 12hr runtime
- E26 medium screw base provides tool- and rewire-free installation
- IP Rating: IP55
- Batteries Included?: No
- Rechargeable: No
Recently viewed
Description
STKR Outdoor Motion Security Light
Home Safety Lighting
If you're looking for some additional safety at night around your home, then use the STKR Outdoor Motion Security Light! With a maximum output of 6000 lumens in a 200ft flood beam, at an 18° angle, this light is a great solution for illuminating large sections of your yard, driveway, or patio. When the motion sensor and light sensor are activated and used together, the output will reduce to 3000 lumens for improved power efficiency. You can also set off-times to preserve the lifespan of the LEDs.
Motion Sensing
This light includes a specialized motion sensor that covers 90ft in a 160° range. This instantly activates the light with motions from far away, providing users more prep time to respond to emergencies. Both sensors are adjustable so the motion sensor won't accidentally activate if you walk within the lights range. These settings include range size and time duration, such as Dusk to Dawn which lasts 12 hours, ensuring it suits your exact needs at all times, whether you install it on your garage, house, or even in large indoor spaces.
Additional Features
The USB port of this light enables users to connect their USB compatible security camera, providing even more security that you can rely on. Its E26 medium screw base lets you easily install it in most pre-existing outdoor light bulb ports. Its power consumption rate of 60W makes efficient use of these ports, enabling reliable, long-term use.
| High | Low | |
| Brightness | 6000lumens | 3000lumens |
|---|---|---|
| Runtime | hours | - |
| Distance | 60.96meters | - |
- Notable Features
- » No tools required for installation with Easy Screw design
- » On/Off, 3hrs, 5hrs, Dusk to Dawn lighting duration modes
- » Detection sensitivity is fully adjustable to prevent accidental activations
- » LED lifespan of 50,000 hours, nearly 6 years
- » IP55 rating to withstand rainy conditions over years of use
Item Details
| Brand | STKR |
| SKU | STKR-00134 |
| UPC | 894717001340 |
| Max Lumens (lm) | 6000 |
| Max Throw (m) | 60.96 |
| Rechargeable | No |
| Batteries Included? | No |
| Switch | Body |
| Light Color | Daylight White |
| Color Temperature | 5400K |
| Length | 10.63 in (270 mm) |
| IP Rating | IP55 |
| Typical Uses | Household, Landscape |
| In the Box | User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP55 |
| Switch | Body |
Output Details
| Max Lumens | 6000 |
| Max Throw | 60.96 m (200 ft) |
| Light Color | Daylight White |
| Color Temperature | 5400K |
Power Details
| Batteries Included? | No |
| Rechargeable | No |
| Charge Connector | USB-A |
Unit Dimensions
| Length | 10.63 in (270 mm) |
| Width | 9.64 in (245 mm) |
| Height | 7.3 in (185 mm) |
| Weight | 22.0 oz (624 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 10.63 in |
| Width | 9.64 in |
| Height | 7.3 in |
| Shipping Weight | 1.375 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Striker 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use












