



Duracell Duralock DL CR2032 (6PK) 225mAh 3V Lithium (LiMNO2) Watch/Electronic Coin Cell Batteries - 6 Pack Retail Card
Brand:Duracell
MPN:DL2032B6PK
Buy more save more!
$7.00
6 - 11
$6.80 ea
12 - 23
$6.60 ea
24 - 35
$6.40 ea
36 - 71
$6.10 ea
72 - 95
$5.90 ea
96+
$5.70 ea
Need more?
RFQ
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Size: CR2032
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 225
$7.00
Recently viewed
Description
Duracell CR2032 - 6 Piece Retail Card
3V, 225mAh Lithium Coin Cells
The Duracell CR2032 coin cell is compatible with a wide variety of electronics, including Apple Airtags! These batteries have a shelf life of 10 years, so you can store them for as long as you need. With a 225mAh capacity, they last long in watches, key FOBs, calculators, toys, and more! You can easily replace it when your Airtags fully discharge so you never lose your belongings. To protect children from swallowing the battery, the cells are covered in a non-toxic bitter coating and stored in child-secure packaging.
- Notable Features
- » Non-rechargeable primary chemistry for efficient energy retention in storage
- » Works in watches, remote controls for toy cars, key FOBs, and Apple AirTags
- » 10-year shelf life allows long term storage so you always have spares
- » Cross reference with - DL2032, BR2032, KL2032, L2032, ECR2032, 5004LC, KCR2032, E-CR2032, KECR2032, SB-T15, L14, 2032, AWI L14
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Risk of fire, explosion and burns, do not recharge, disassemble, incinerate, or heat above 212F°/100C°. Do not mix used & new or any other battery types. Keep away from children. Misuse of primary lithium batteries can pose a serious risk of injury or property damage. Dispose of used batteries properly, following local guidelines.
Item Details
| Brand | Duracell |
| SKU | DURACELL-DL2032B6PK |
| MPN | DL2032B6PK |
| UPC | 041333035338 |
| Size | CR2032 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 225 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 6 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2032 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 225 |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 2032, 5004LC, AWI L14, BR2032, BR2332, CR2032, CR2332, DL2032, EA2032C, ECR2032, L2032, LF1/2V, LM2032, RFA-35, Seiko SB-T15 |
Unit Dimensions
| Height | 0.12 in (3 mm) |
| Diameter | 0.78 in (20 mm) |
| Weight | 0.96 oz (27 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, IEC |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 8506500010 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.49 in |
| Width | 3.87 in |
| Height | 0.18 in |
| Shipping Weight | 0.06 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
Titanium Innovations CR123A 1600mAh 3V 3A Lithium Primary (LiMnO2) Button Top Photo Battery - Bulk
$1.50
as low as
$1.23
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Energizer Industrial EN91 (24PK) AA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - Box of 24
$10.95
In Stock
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
Titanium Innovations MT11 Survival Tool Card - 11 Tools in One - Black or Silver Stainless Steel
$2.34
as low as
$1.32
In Stock
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
Nitecore Digicharger D4 4-Channel Smart Battery Charger for Li-ion, Ni-Cd, and NiMH Batteries
$39.95
In Stock
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
Titanium Innovations CR123A 1600mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Photo Battery - 1 Piece Retail Card
$1.60
as low as
$1.35
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Fitorch P25 LED Flashlight - 4 x CREE XP-G3 -3000 Lumens - Uses 1 x 26350 (included)
$53.56
$66.95
Save $13.39
Only 2 Left In Stock
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
Panasonic CR123A 1550mAh 3V Lithium (LiMnO2) Button Top Photo Battery - Box of 12
$19.20
as low as
$16.80
In Stock
Duracell Duralock DL CR2032 (6PK) 225mAh 3V Lithium (LiMNO2) Watch/Electronic Coin Cell Batteries - 6 Pack Retail Card
$7.00
as low as
$5.70
Expected To Ship In 10 Days
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
Titanium Innovations CR123A (50PK) 1600mAh 3V 3A Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Photo Batteries - Box of 50
$70.00
as low as
$61.50
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Fitorch EA25 LED Flashlight - Luminus SST70 - 3000 Lumens - Includes 1 x 21700 with Built-in USB-C Charging Port
$59.96
$74.95
Save $14.99
In Stock
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
Reviews
Cart 0
Your cart is currently empty.
Start Shopping






