







Fitorch C450 26650 4500mAh 3.7V Lithium Ion (Li-ion) Flat Top Battery
- Size: 26650
- Voltage: 3.7
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Li-Ion
- Capacity (mAh): 4500
- Terminal Type: Flat Top
Recently viewed
Description
Fitorch C450 26650 Li-ion Protected Flat Top Battery
3.7V 4500mAh 16.65Wh
The Fitorch C450 26650 Li-ion Battery is a high quality battery specifically designed for high performance flashlights and specialty electronics. The high capacity of 4500mAh keeps your devices powered efficiently, even through extended use. This cell is protected by an integrated PCB (Protection Circuit Board) that prevents over charging, over discharging, and short circuiting through it's use and charge cycles. The lithium ion chemistry provides safe and stable energy storage that can be recharged up to 500 times and a shelf life of 3 years. Rechargeable batteries not only save you money by not having to buy new batteries consistently, but you're also helping the environment by reusing your drained cell.
To keep your 26650 battery charged efficiently, we carry a wide selection of Li-ion smart chargers that can suit a variety of needs and battery types. Click here to see which charger suits your needs the best!
Features:
- 4500mAh capacity for long run times
- 3.7V of lithium power
- Integrated protection circuits preventing overcharging and over discharging
- Rechargeable hundreds of times
- Perfect for high performance flashlights and electronics
Technical Specifications:
Dimensions:
- Height: 2.58" (65.5mm)
- Diameter: 1.05" (26.6mm)
- Weight: 3.24oz. (92g)
WARNING: UNPROTECTED LI-ION BATTERY
Please note that this battery is unprotected. Unless equipped and 'protected' with a PCB (protection circuit module) and/or similar device, lithium ion (li-ion) rechargeable battery cells are not recommended by BatteryJunction.com or our parent and associated companies, or the respective manufacturers, as a stand-alone product. Misuse of lithium ion rechargeable battery cells can pose a serious risk of personal injury or property damage. Please note that these batteries have flat top terminals, and may not be compatible with some devices.
CAUTION: Unprotected Li-Ion Battery
No express or implied guarantee of compatibility with any device can be made. Please do your research and make sure this battery is compatible with the item you intend to use it with.
Charge only in a smart charger designed for the specific type of lithium-ion batteries. Do not mix and match old and new, used and unused batteries.
Do not dispose in a fire. Regulations and laws pertaining to the recycling and disposal of lithium-ion batteries vary from country to country, as well as by state and local governments. Please consult your local jurisdiction regarding appropriate disposal. Many retail stores offer free recycling of rechargeable batteries.
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-C450 |
| MPN | C450 |
| Size | 26650 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 4500 |
| Chemistry | Li-Ion |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 26650 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 4500 |
| Watt Hours (wH) | 16.65 |
| Terminal Type | Flat Top |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Height | 2.58 in (66 mm) |
| Diameter | 1.05 in (27 mm) |
| Weight | 3.24 oz (92 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85076000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.57 in |
| Width | 1.03 in |
| Height | 1.03 in |
| Shipping Weight | 0.22 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping










