
Fitorch MR35 Rechargeable Tactical LED Flashlight - CREE XP-L - 1200 Lumens - Uses 1 x 18650 (included) or 2 x CR123A
- Tactical flashlight with five separate colored LED chips for various applications.
- Dual switches for tactical and everyday use.
- Dual fuel - accept one 18650 or two CR123A batteries.
- Four brightness settings with a max output of 1200 lumens.
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch MR35
Rechargeable 5-Color LED Flashlight
The Fitorch MR35 is a unique, powerful LED flashlight that features multiple LEDs and 5 individual lighting modes. The primary CREE XPL LED emits a 1200 lumen beam that reaches over 590 feet! The MR35 has multiple light levels available which can be accessed via an easy to press side switch. The light is powered by an included 18650 battery that can be charged right inside the light, or when taken out through an integrated micro USB port. The body of the MR35 is made from durable anodized aluminum that is rated for over 6 foot drops and is IPX-8 waterproof.
LED Lighting Utility
The most distinct feature of the Fitorch MR35 is it's access to 5 color modes, including white, red, green, blue and UV. The color modes have a variety of uses including enhanced night vision and even blood tracking! The additional UV mode is especially impressive, capable of helping verify identity, currency or revealing bodily fluids at a crime scene. All of that lighting power and utility packed into a single light means extra value for you!
Features:- 5 Sources of light
- White
- Red
- Green
- Blue
- UV (365-370NM)
- Reaches up to 1200 lumen output
- Throws a beam over 590 feet!
- Powerful defensive strobe in white, white/blue and red/blue
- Includes:
- MR35 Flashlight
- Holster
- Lanyard
- O-ring
- USB Cable
- Snap cap
- 2600mAh 18650 with USB port
- LED: CREE XPL
- Output / Runtime:
- Turbo: 1200 Lumens / 1.5 Hours
- High: 330 Lumens / 6 Hours
- Medium: 100 Lumens / 20 Hours
- Low: 8 Lumens / 350 Hours
- Special Modes: Strobe, Red, Green, Blue, UV
- Peak Beam Intensity: 13300cd
- Peak Beam Distance: 180 Meters
- Waterproof: IPX-8
- Impact Resistance: 2 Meter
- Dimensions:
- Length: 5.8 Inches / 147.5mm
- Head Diameter: 1.57 Inches / 40mm
- Weight: 6.08 Ounces / 170.2 g
- Runs on 1 x 18650 (Included)
Note: Memory mode activates after three minutes once light has been turned off.
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-MR35 |
| Series | M (Tactical) |
| UPC | 192102000054 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1200 |
| Max Throw (m) | 180 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 5.8 in (147 mm) |
| In the Box | Batteries, Holster, Lanyard, Spare O-ring(s), USB Cable |
Specifications
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1200 |
| Max Throw | 180 m (590 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-UC26R |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 5.8 in (147 mm) |
| Head Diameter | 1.57 in (40 mm) |
| Weight | 6.08 oz (172 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8.28 in |
| Width | 3.57 in |
| Height | 1.86 in |
| Shipping Weight | 0.68 lb |
Documents
Additional Details
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




