








Fenix AOF-S Plus V2.0 Filter for the E, LD and PD Series Flashlights
- Red filter adapter with ultra-clear lens to preserve night vision
- Fits to Fenix flashlights with head diameter between 25.4mm and 26.5mm
- Two inner grooves offer rapid, secure attachment to lights
- Bayer Polycarbonate 2805 material is press, impact, aging resistant for long-lasting quality
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
Fenix AOF-S+ V2.0 Filter Adapter
Red Filter for Fenix Flashlights
When you use the Fenix AOF-S+ V2.0, you have reliable red light output ready for your next trip outdoors! This red filter adapter attaches to compatible Fenix flashlights between 25.4mm and 26.5mm. This includes many models in the E, LD, and PD series. This allows those lights to better preserve night vision by creating a beam that is easy on the eyes. This is great for map reading or other close-up tasks whether you're hunting, camping, or on duty. Thanks to the Bayer PC 2805 material design, this filter adapter is press, impact, and age resistant, providing a long-lasting lighting solution that has your back for the long haul.
- Notable Features
- » Anti-roll design to help keep flashlight secure
- » Glass lens is ultra-clear with anti-reflective coating, which makes it resistant to heat and allows for standout light penetrability
- » Grants red light capability, crucial for preserving night vision
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-AOF-S-PLUS-V2 |
| Manufacturer Part Number | AOF-S-PLUS-V2 |
| UPC | 6942870310619 |
| Color | Black |
| Length | 1.25 in (32 mm) |
Specifications
| Primary Material | Polycarbonate |
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 1.25 in (32 mm) |
| Width | 1.07 in (27 mm) |
| Height | 0.75 in (19 mm) |
| Weight | 0.21 oz (6 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.3 in |
| Width | 3.94 in |
| Height | 1.48 in |
| Shipping Weight | 0.25 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty |
Fenix 15 Day Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use












