
































Fitorch ER20 Rechargeable LED Flashlight - CREE XPL - 1000 Lumens - Includes 1 x 16340 - Available in Black, Red, Orange, and Blue
- Powerful 1000-lumen maximum output packed into a palm-sized light
- Flat-edged design provides solid grip and keeps the ER20 from rolling away
- Magnetic base attaches to compatible surfaces, giving you a hands-free lighting option
- Easily recharge included 16340 battery via micro-USB charging cable
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch ER20
Mini Rechargeable Flashlight
The Fitorch ER20 is a compact, intensely bright EDC flashlight. Measuring under 3 inches in length, this light is surprisingly bright with up to 1000-lumen output. Great for work, walks, chores, and general everyday use, the ER20 is designed to be the ultimate convenient and compact flashlight. Uniquely, the ER20 features a body with flat edges on all sides, providing a sure grip as well as making it highly resistant to rolling.
Magnetic Charging
For fast and easy charging, the Fitorch ER20 is magnetically rechargeable and can be charged via any USB power source. The included magnetic charging cord simply clicks into place and charges an (also included) 16340 battery. This battery is also rechargeable itself via micro-USB! On the topic of magnets - this light also includes a powerful magnet located in the tailcap for hands-free lighting mounted on many metal surfaces.
| Turbo | High | Mid | Low | |
| Brightness | 1000lumens | 400lumens | 60lumens | 2lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 45Minutes | 2hours | 12hours | 150hours |
- Notable Features
- » Compact and Powerful EDC Light
- » Magnetic charging is fast and convenient
- » Magnetic tail cap for hands free lighting
- » Durable removable pocket clip
- » Metal side switch with indicator LED
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-ER20 |
| Series | ER (Everyday Carry) |
| UPC | 0192102000467 |
| Color | Black |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1000 |
| Max Throw (m) | 150 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 2.77 in (70 mm) |
| Typical Uses | Walking |
| In the Box | Batteries, Carry Bag, Magnetic Charging Cable, Pocket Clip, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1000 |
| Max Throw | 150 m (492 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Magnetic |
Unit Dimensions
| Length | 2.77 in (70 mm) |
| Width | 0.82 in (21 mm) |
| Weight | 1.74 oz (49 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.08 in |
| Width | 2.13 in |
| Height | 1.81 in |
| Shipping Weight | 0.36 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime












































