































Fitorch ER26 Rechargeable LED Flashlight - Luminus SST40 - 1380 Lumens - Includes 1 x 18650
- Versatile flashlight with 90° adjustable head
- Strong magnetic tailcap for hands-free lighting
- Quick and easy magnetic recharging
- Four brightness settings, max output of 1380 lumens
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch ER26
Multifunctional EDC & Right-Angle Flashlight
The Fitorch ER26 is a powerful LED light that features bright output as well as an adjustable-angle head. Capable of light levels up to 1380 lumens, this light is perfect for indoor or outdoor use and makes an excellent everyday carry light. The adjustable head of the ER26 bends to a 90-degree angle, creating a forward-facing angle light that can be clipped to clothing for hands-free illumination. Combined with multiple light levels and a simple single button interface, the ER26 is an excellent light for all purposes.
Magnetically Rechargeable
Every light needs power, and the ER26 has multiple ways of getting its juice. The light itself is magnetically rechargeable and can be powered up at any USB power source. The included 18650 battery is rechargeable all on its own via micro USB, so the ER26 can be charged on the go multiple ways.
| Turbo | High | Mid | Low | |
| Brightness | 1380lumens | 500lumens | 30lumens | 1.5lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1.5hours | 4.5hours | 65hours | 600hours |
- Notable Features
- » 90 Degree adjustable head
- » Magnetic charging is fast and convenient
- » Magnetic tail cap for hands free lighting
- » Durable removable pocket clip
- » Metal side switch with indicator LED
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-ER26-RED |
| Series | ER (Everyday Carry) |
| Manufacturer Part Number | ER26-RED |
| UPC | 0192102000610 |
| Color | Red |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1380 |
| Max Throw (m) | 200 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 4.8 in (122 mm) |
| Typical Uses | Household, Walking |
| In the Box | Batteries, Carry Bag, Magnetic Charging Cable, Pocket Clip, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1380 |
| Max Throw | 200 m (656 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-UC26R |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Magnetic |
Unit Dimensions
| Length | 4.8 in (122 mm) |
| Width | 0.96 in (24 mm) |
| Weight | 8.25 oz (234 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.09 in |
| Width | 2.5 in |
| Height | 2.09 in |
| Shipping Weight | 0.5 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime











































