
Renata CR1632-SC2 137mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 2 Piece Retail Card
- A CR1632 coin cell battery with Lithium chemistry made to deliver peak perfomance
- Compact size suitable for watches, remotes, and more
- 137mAh capacity and 3V Voltage strongly power up devices when paired
- Self discharge rate of 1% per year when stored at 23°C
- Size: CR1632
- Voltage: 3
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 137
Recently viewed
Description
Renata CR1632 Coin Cell Battery - 2-Pack
Lithium, 125mAh Capacity, 3V Voltage
The Renata CR1632 is a coin cell battery made from lithium primary. These batteries can be used in different applications ranging from portable devices and similar items in computer, automotive, telecommunications, and medical industries. Renata lithium batteries are made with high quality and offer excellent reliability. Also with a high capacity retention on storage, users can stock up and operate these batteries for a longer period of time when stored. Renata continues to provide reliable power sources for many hand held devices. Choose the Renata CR1632 2-pack and have backup power for your portable devices!
- Notable Features
- » Equivalent: Maxell CR1632
- » Chemistry: Silver Oxide
- » Voltage: 3V
- » Battery size: CR1632
- » Capacity 137mAh
- » Diameter: .62" 16mm
- » Height: .12" 3.2mm
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR1632-SC2 |
| MPN | CR1632-SC2 |
| Size | CR1632 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 137 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR1632 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 137 |
| Equivalent Types | 1632, AWI L50, BR1632, CR1632, DL1632, ECR1632, KECR1632, KL1632, L1632 |
Unit Dimensions
| Height | 0.13 in (3 mm) |
| Diameter | 0.63 in (16 mm) |
| Weight | 0.06 oz (2 g) |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




