
Renata CR2025-MFR-SC4 165mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 4 Piece Retail Card
- CR2025 Lithium battery ideal for low-drain electronics
- For its compact size, it boasts a 165mAh capacity that helps reach peak performances
- Self discharge rate of less than 1.5% per year when stored at 23°C
- Compatible with portable devices within medical, automotive, and computer industries
- Size: CR2025
- Voltage: 3
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 165
Recently viewed
Description
Renata CR2025 Coin Cell Battery
Lithium, 165mAh Capacity, 3V Voltage
The Renata CR2025 is a coin cell battery made from lithium. These batteries can be used in a wide array of portable devices through various applications in computer, automotive, telecommunications, and medical industries. With an impressive 165mAh capacity, this battery can provide a lengthened performance while delivering peak efficiency. Renata lithium batteries meet the highest quality standards and offer excellent reliability. This battery also maintains capacity when stored with only a self discharge rate of 1% at 23°C. Manufacturing high quality batteries with high capacity retention on storage, these batteries continue to provide reliable power sources for many handheld devices, from key fobs to small remotes, digital thermometers, and more.
- Notable Features
- » Equivalent: Energizer CR2025, Maxell CR2025, Varta CR2025, Rayovac CR/BR2025, Duracell DL2025, Timex NA, Citizen 280-205, Seiko SB-T14, I.E.C CR2025
- » 165mAh capacity perfect for low-drain electronics
- » Optimal batteries for car key fobs, calculators, fitness trackers, and other compact electronics
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR2025-MFR-SC4 |
| MPN | CR2025-MFR-SC4 |
| Size | CR2025 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 165 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 4 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2025 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 165 |
| Equivalent Types | 2025, 3B980, 5003LC, AWI L12, BR2025, CR2025, CS0155, Citizen 280-205, DL2025, ECR2025, KCR2025, KECR2025, KL2025, LM2025, Seiko SB-T14, Timex NA, UBATL0006TAZZ |
Unit Dimensions
| Height | 0.098 in (2 mm) |
| Diameter | 0.79 in (20 mm) |
| Weight | 0.09 oz (3 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| HTS Code | 850650 |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




