

























Fitorch CP100 USB-C Rechargeable Telescopic LED Lantern - 650 Lumens - Uses Built-in 8000mAh Li-ion Battery Pack - White
- 360° lantern with telescopic pole for area light
- Power bank function charges devices via USB-C
- 8000mAh battery pack powers for up to 360 hours
- Magnetic tail offers hands-free light
- Multiple color temperatures for the backyard or campsite
- IP Rating: IPX5
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch CP100
360° Lighting - Stepless Dimming
Get ready for your next camping lantern - the Fitorch CP100! With 360° lighting and a 180° rotatable lamp head, this lantern is ready to illuminate everything from backyard get-togethers to industrial work spaces. Want to set the vibe just right? The light has stepless dimming to change brightness exactly how you see fit. There is a wide range of color temperature output from cool white, neutral white, and warm white. Enhance brightness at work with cool white output or opt for warm white light to reduce eye strain while hanging around the campsite.
With an included telescopic stand, prop the CP100 up and support your camping trip with secure area lighting that covers all your bases. It has a magnetic tail to prop up on the hood of your car and get right to work.
Power Bank Functionality
The CP100 doubles as a power bank! Simply plug in your smartphone, tablet, or earbuds via USB-C connection and have a quick 5V/3A charging output, essential in power outages or camping trips. With USB-C recharging, you can quickly power the lantern light from USB sources such as wall adapters, power banks, computers, and more. Charge up in the house, on the job, or in the car! The CP100 has a built-in lithium-ion battery pack with a whopping 8000mAh capacity! This supports discharge power for your electronics and offers a max runtime of 360 hours for long-lasting camping trips or work shifts.
| High | Low | |
| Brightness | 650↓350lumens | 8lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 0.25 + 6.5hours | 360hours |
| Distance | 30meters | - |
| High | Low | |
| Brightness | 500↓300lumens | 8lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 0.25 + 8.5hours | 360hours |
| High | Low | |
| Brightness | 500↓300lumens | 8lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 0.25 + 8.5hours | 360hours |
- Notable Features
- » Battery indicator keeps you apprised on when to recharge
- » Included simple carry case makes this easy to carry to your campsite!
- » 360-degree light reaches 30 meters around, for a broad area of light in your backyard
- » IPX5 waterproof rating to guard against rain or splashes
- » SOS mode accessible for emergency signaling
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-CP100 |
| UPC | 0192102001020 |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 650 |
| Max Throw (m) | 30 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | Cool White |
| Length | 11.5 in (292 mm) |
| IP Rating | IPX5 |
| Typical Uses | Camping, Household, Outdoor, Work |
| In the Box | Carry Case, Mounting Hardware Kit, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX5 |
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 650 |
| Max Throw | 30 m (98 ft) |
| Light Color | Cool White |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 11.5 in (292 mm) |
| Head Diameter | 1.97 in (50 mm) |
| Body Diameter | 1.97 in (50 mm) |
| Weight | 15.8 oz (448 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.56 in |
| Width | 5.87 in |
| Height | 2.48 in |
| Shipping Weight | 1.21 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping




























