
















Fitorch EC05 LED Penlight - CREE XP-G2 - 215 Lumens - Includes 2 x AAA
- Pocket-sized penlight perfect for daily use
- Versatile brightness levels up to 215 lumens + SOS function
- Runs on 2 easily-replaceable AAA batteries (included)
- Comes with holster, lanyard & pocket clip carrying methods
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: No
Recently viewed
Description
Fitorch EC05
Powerful, Pocketable Penlight
The Fitorch EC05 is a slender but powerful penlight and EDC flashlight. Designed to be used outdoors, this penlight is also incredibly handy for numerous other professions and daily tasks. Powered by two AAA batteries (single-use or rechargeable), it is reliable and easy to find backup batteries when the time comes. Cycle through the three different brightness modes and one signaling mode with the singular tail switch. The tailcap boot is texturized and large enough so that you can even find it easily with a gloved hand. When not being used, the sturdy (and removable) pocket clip, lanyard, and nylon holster all offer other ways of convenient carrying.
Tough Aluminum Build
Although you might find penlights used most often inside, this light was built to withstand the punishment from outdoor environments. Waterproof and impact-resistant, you can accidentally drop it in a puddle or use it in the rain without fear of damage. Let the EC05 light your medical, professional, industrial, or even household tasks with one hand!
| High | Medium | Low | SOS | |
| Output | 215lumens | 70lumens | 10lumens | 215lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2hours | 8hours | 40hours | 4hours |
- Notable Features
- » Compact, lightweight design in a handheld profile good for EDC, work, and more
- » Holster and removable pocket clip carrying options included
- » Compatible with single-use or rechargeable AAA batteries, providing the most economical power source at your convenience
- » IPX8 waterproof, impact-resistant anodized aluminum construction
- » Easy to use and grip thanks to single tail switch control
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-EC05 |
| Series | EC (All Purpose) |
| UPC | 192102000399 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 215 |
| Max Throw (m) | 80 |
| Rechargeable | No |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tailcap |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 5.09 in (129 mm) |
| Typical Uses | Camping, Emergency, Household, Walking, Work |
| In the Box | Holster, Lanyard, Pocket Clip, Spare Tailcap Boot, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Tailcap |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 215 |
| Max Throw | 80 m (262 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | No |
Unit Dimensions
| Length | 5.09 in (129 mm) |
| Head Diameter | 0.57 in (14 mm) |
| Body Diameter | 0.6 in (15 mm) |
| Weight | 1.1 oz (31 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.76 in |
| Width | 3.82 in |
| Height | 1.31 in |
| Shipping Weight | 0.19 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




















