
























Fitorch P20RGT Rechargeable LED Flashlight and PowerBank - CREE XP-L - 1180 Lumens - Uses 1 x 18650 (included) or 2 x CR123A
- Rechargeable, tactical flashlight with four brightness settings plus strobe and SOS
- Power bank functionality to recharge essential electronics
- Dual fuel - includes 1 x 18650 and accepts 2 x CR123A batteries
- Max output of 1180 lumens reaching up to 245 meters away
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch P20RGT Rechargeable LED Flashlight
Tactical Features Packed into an EDC Light
In the market for a brand new EDC light that quickly turns into a tactical dream? Look no further than the Fitorch P20RGT. Combining the features of a classic tactical light with the form factor of an EDC, the P20RGT integrates 4 output modes ranging from 1,180 lumens to a conservative 5 lumen output for numerous applications. The dual body and tail switch system allows for easy one-handed operation. The Fitorch P20RGT has a mode memory functionality for easy access to your preferred mode on your terms. With precision-engineered knurling, users who wear gloves and those with difficulty maintaining a steady grip.
Powerbank Functionality
Unlike other flashlights with this form factor, the Fitorch P20RGT has a built-in powerbank function. Simply plug the included USB adapter into the built-in micro-USB port and instantly charge up cellphones, tablets, and more without a wall charger. Not to mention, the P20RGT can still be used in low mode while charging other devices so you won't sacrifice your cellphone functionality for your flashlight or vice versa. With the Fitorch P20RGT at your side, it has never been easier to EDC all of your tools and devices without fear of running out of power.
| High | Med | Low | Eco | Strobe | SOS | |
| Brightness | 1,180lumens | 300lumens | 100lumens | 5lumens | 1,180lumens | 300lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1.5hours | 3.8hours | 18hours | 181hours | 2.5hours | - |
- Notable Features
- » High-strength aerospace aluminum body, Mil-Spec hard-anodized for extreme durability
- » Compact inegrated anti-roll housing with removable bezel
- » Smooth glass reflector creates a high-intensity beam
- » Charge mobile devices and more with emergency powerbank function
- » Tail stand capability
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-P20RGT |
| Series | P (Outdoor), R (Rechargeable) |
| UPC | 192102000191 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 1180 |
| Max Throw (m) | 245 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 5.64 in (143 mm) |
| Typical Uses | Household, Law Enforcement, Walking |
| In the Box | Batteries, Holster, Key Ring, Lanyard, Spare Tailcap Boot, USB Adapter, USB Cable, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 1180 |
| Max Throw | 245 m (804 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-UC26R |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 5.64 in (143 mm) |
| Head Diameter | 1.0 in (25 mm) |
| Weight | 3.46 oz (98 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.03 in |
| Width | 3.28 in |
| Height | 1.42 in |
| Shipping Weight | 0.54 lb |
Documents
Additional Details
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




























