























Fitorch P26R Rechargeable LED Flashlight and PowerBank - CREE XHP70 - 3600 Lumens - Uses 1 x 26650 (included)
- Multi-functional flashlight with four brightness settings and two special modes
- Power Bank function for charging essential devices in an emergency
- Max output of 3,600 lumens capable of reaching over 860 feet
- Mode memory and lockout function for ultimate user convenience
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch P26R Rechargeable Flashlight and Power Bank
Handheld Innovation
The Fitorch P26R flashlight is a mighty handheld torch that has the innovation to support multiple functions for all your lighting needs. This lightweight flashlight fits comfortably in almost any hand making it easy to carry and access the side switch. The deep, precise machined knurling makes for a secure grip whether your hand is bare or gloved. Its single metal side switch is user-friendly, controlling all functions and special modes as well as doubling as a battery level indicator and location beacon.
Recharging and Portable Power
Compact but powerful, the P26R runs on one 26650 li-ion battery. It is a completely rechargeable package with the battery and accessories included - no need to buy a separate compatible battery. Internally rechargeable via its Micro-USB port, the P26R also adds a priceless feature with its portable powerbank functionality! In case of emergencies, the Micro USB OTG adapter makes it possible to charge your phone with this flashlight.
| Turbo | High | Med | Low | Strobe | SOS | |
| Brightness | 3,600 ↓1,200lumens | 650lumens | 120lumens | 20lumens | 3,600lumens | 650lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 0.025 ↓2.5hours | 5.2hours | 25hours | 150hours | - | - |
- Notable Features
- » 4 brightness levels plus 2 signal modes for additional versatility
- » Mode memory retains previously used brightness level & returns when turned back on
- » Emergency powerbank functionality is easily accessible with included OTG connector
- » Side switch provides easy activation with or without gloves on
- » Lock out functionality prevents accidental activation
- » High quality machined knurling for extra secure grip
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-P26R |
| Series | P (Outdoor), R (Rechargeable) |
| UPC | 192102000061 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 3600 |
| Max Throw (m) | 265 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 5.2 in (132 mm) |
| Typical Uses | Camping, Hiking, Law Enforcement |
| In the Box | Batteries, Holster, Key Ring, Lanyard, Spare O-ring(s), USB Adapter, USB Cable, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 3600 |
| Max Throw | 265 m (869 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-C450 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 5.2 in (132 mm) |
| Head Diameter | 1.47 in (37 mm) |
| Body Diameter | 1.25 in (32 mm) |
| Weight | 4.87 oz (138 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.54 in |
| Width | 3.4 in |
| Height | 1.91 in |
| Shipping Weight | 0.71 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime



























