










Fitorch RC650 16340 650mAh 3.7V Protected Lithium Ion (Li-ion) Button Top Battery with Built-In Micro USB Charge Port
- 3.7V protected 16340 li-ion battery
- Built-in Micro-USB charging port
- Button top terminal for broad device compatibility
- Overcharge and discharge protection
- Size: 16340 / RCR123A
- Voltage: 3.7
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Li-Ion
- Capacity (mAh): 600
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Fitorch UC16R (Previously RC650): 16340 Battery
650mAh | Built-In USB Port
Fitorch's UC16R (Previously RC650) 16340 battery was specially designed for powering their ER16 flashlight. This high-capacity cell features 650mAh of energy storage, and is easily rechargeble with the built-in micro-USB port. The 3.7V will match the voltage requirements of most flashlights that supports its 16 x 34mm size, and its li-ion chemistry is rechargeable again and again.
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-RC650 |
| UPC | 0192102000290 |
| Size | 16340 / RCR123A |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 600 |
| Chemistry | Li-Ion |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 16340 / RCR123A |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 600 |
| Watt Hours (wH) | 2.4 |
| Terminal Type | Button Top |
| Protected | true |
| Integrated Charge Port | Yes |
Unit Dimensions
| Length | 1.33 in (34 mm) |
| Diameter | 0.63 in (16 mm) |
| Weight | 0.64 oz (18 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85076000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.37 in |
| Width | 0.65 in |
| Height | 0.65 in |
| Shipping Weight | 0.04 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime














