





Fitorch UC20R 26350 2000mAh 3.7V Protected Lithium Ion (Li-ion) Button Top Battery with Built-In Micro USB Charge Port
- Size: 26350
- Voltage: 3.7
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Li-Ion
- Capacity (mAh): 2000
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Fitorch UC20R 26350 Battery
2000mAh | Built-In USB-C Port
Fitorch's UC20R is somewhat of an oddity, as its 26 x 40mm specifications makes it almost as wide as it is long! However this rare battery size was perfect for the design of Fitorch's P25 flashlight, a small but immensely powerful light. The UC20R's 2000mAh capacity has no trouble keeping up with the light's 3000-lumen turbo, and is quickly recharged via the built-in USB-C charging port. If you ever come across a flashlight that needs one of these funky li-ion batteries, be sure to pick up a reliable Fitorch UC20R.
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-UC20R |
| UPC | 0192102000344 |
| Size | 26350 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 2000 |
| Chemistry | Li-Ion |
| Packaging | Boxed |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 26350 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 2000 |
| Watt Hours (wH) | 7.4 |
| Terminal Type | Button Top |
| Protected | true |
| Integrated Charge Port | Yes |
Unit Dimensions
| Length | 1.57 in (40 mm) |
| Diameter | 1.024 in (26 mm) |
| Weight | 1.92 oz (54 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.57 in |
| Width | 1.04 in |
| Height | 1.04 in |
| Shipping Weight | 0.12 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime









