



Fitorch UC26R 18650 2600mAh 3.7V Protected Lithium Ion (Li-ion) Button Top Battery
- Size: 18650
- Voltage: 3.7
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Li-Ion
- Capacity (mAh): 2600
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Fitorch UC26R 18650 Battery
3.7V | 2600mAh | Micro-USB Rechargeable
The Fitorch UC26R is the perfect 18650 to accompany any of your Fitorch flashlights. With a micro-USB port built-in, it is easy to recharge the battery on its own for direct restoration of power. The UC26R has an LED charging indicator that feeds real-time information to the user regarding charging status. A red light from the LED indicates the battery is currently recharging while a green light signals a fully charged 18650 ready for immediate use. With 3.7 volts of power and a 2600mAh capacity, this 18650 provides max lumen outputs and long runtimes while in any light. This battery is designed for 500 recharge cycles, meaning the Fitorch UC26R will continue to provide high-quality power even after extended use.
Features:
- Micro-USB rechargeable port
- Built-in PCB protection
- Multiple safeguards
Specifications:
- Nominal Voltage: 3.7V
- Nominal Capacity: 2600mAh
- Charger Output Current: 1A (recommended), 2A (MAX)
- USB Port Input Current: 680mA
- Battery Output Current: 0.2C (standard), 2C (MAX)
- Estimated Charge Cycles: 500 cycles
- Dimensions:
- Length - 2.73"
- Diameter - 0.73"
- Weight: 1.69oz
- Also known as the UCR26
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-UC26R |
| MPN | UC26R |
| UPC | 0192102000276 |
| Size | 18650 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 2600 |
| Chemistry | Li-Ion |
| Packaging | Retail Packaging |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 18650 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 2600 |
| Watt Hours (wH) | 9.62 |
| Terminal Type | Button Top |
| Protected | true |
| Integrated Charge Port | Yes |
Unit Dimensions
| Length | 0.068 in (2 mm) |
| Diameter | 0.018 in (0 mm) |
| Weight | 1.69 oz (48 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.74 in |
| Width | 0.73 in |
| Height | 0.73 in |
| Shipping Weight | 0.11 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime







