











Fitorch Lii-M4S 4-Channel Smart Battery Charger for Li-ion, Ni-Cd, & NiMH Batteries
- Independent 4-slot charging for different batteries
- Touch screen control provides user-friendly operation
- 4 working modes for charging, testing batteries, and more
- Compatible with Li-ion, Ni-Cd, & NiMH batteries
- Charger Channels: 4
- Compatible Battery Sizes: 14500, 16340 / RCR123A, 17500, 17670, 18490, 18650, 21700, 26500, 26650, AA, AAA, C, SC
- Supported Chemistries: Li-Ion, Ni-Cd, Ni-MH
Recently viewed
Description
Fitorch Lii-M4S 4-Channel Smart Battery Charger
Independent and Safe Battery Charging
If you're looking for a battery charger that will power each battery independently, the Fitorch Lii-M4S is your best bet. The Lii-M4S has 4 battery charging slots, which can all be used to power batteries of different sizes and chemistries. You can do so using the intuitive touch screen controls, providing a user-friendly experience that allows you to charge fast. Have 4 working modes at your disposal, so whether you just want to test your battery or charge it, the choice is yours. Finally, this charger is powered via USB-C, granting rapid and reliable energy so that your batteries charge up in a flash!
Multiple Protection Safeguards
The Fitorch Lii-M4S charger is built with short circuit, battery reverse, over-charge, and over-discharge protection to prioritize the safety of you and your batteries.- Notable Features
- » 4 working modes available: Charge, discharge, capacity test, and storage
- » Charges wide range of li-ion, Ni-Cd and NiMH batteries
- » LCD screen displays charging status in real time
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-LII-M4S |
| Manufacturer Part Number | LII-M4S |
| UPC | 0192102000818 |
| Charger Channels | 4 |
| Compatible Battery Sizes | 14500, 16340 / RCR123A, 17500, 17670, 18490, 18650, 21700, 26500, 26650, AA, AAA, C, SC |
| Supported Chemistries | Li-Ion, Ni-Cd, Ni-MH |
| In the Box | USB Cable, User Manual |
Specifications
| Charge Rate | 1000 |
| Charger Channels | 4 |
| Compatible Battery Sizes | 14500, 16340 / RCR123A, 17500, 17670, 18490, 18650, 21700, 26500, 26650, AA, AAA, C, SC |
Unit Dimensions
| Length | 5.75 in (146 mm) |
| Width | 3.94 in (100 mm) |
| Height | 1.3 in (33 mm) |
| Weight | 6.8 oz (193 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85044030 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.74 in |
| Width | 4.96 in |
| Height | 1.5 in |
| Shipping Weight | 0.57 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use














