










Jetbeam SSR50 Rechargeable LED Search Light - CREE XHP70.2 P2 1C - 3650 Lumens - Includes 7.2V 5000mAh Built-In Battery Pack
- Powerful 3650-lumen Turbo output
- Intense XHP70.2 LED with 1,584ft max range
- Replaceable 7.2V 5000mAh battery pack
- Designed for long-range searches
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
JETBeam SSR50
Rechargeable Searchlight
A tool designed specifically for police, military and self defense, the JETBeam SSR50 is a powerful rechargeable searchlight that boasts cutting-edge output and efficiency. This baton style flashlight comes with a powerful CREE XHP70.2 P2 1 C LED that can emit up to 3650 Lumens! The ultra bright LED has five lighting levels to suit your needs, as well as SOS and defensive strobe modes that add great utility to this already jam-packed rechargeable searchlight.
Type C USB
A fully modern rechargeable searchlight, the JETBeam SSR50 can be charged from zero to full in just four hours using an integrated USB type C charging port. An LED power indicator on the rear of the flashlight displays roughly how much charge is left, so you don't need to wait the full time if you're in a hurry. When charged, the SSR50 can even be used as a USB power bank for your mobile devices, tablets and other USB powered electronics.
Features:- CREE XHP70.2 P2 1 C LED with 50,000 lifespan
- USB type C fast charging
- Powerful power bank function for mobile devices, tablets and more
- Convenient dual side switches with 5 light levels, strobe and SOS
- Digitally regulated circuit and intelligent temperature control system optimize LED output
- Reverse polarity protected - functions with battery in any configuration
- LED Power warning function
- High quality holster for hands free carrying
- Toughened ultra-clear mineral glass with anti-reflective coating
- Constructed from aero grade aluminum alloy
- HAIII Military grade hard-anodized finish
- Includes:
- 7.2V 5000mAh Li-ion battery Pack
- USB Charging Cable
- USB Wall Adapter
- Holster
- Spare O-Ring
- LED: CREE XHP70.2 P2 1C LED
- Power Source: included 5000mAh Pack
- Peak Beam Distance: 483 meters (1584 ft.)
- Peak Beam Intensity: 58400cd
-
Brightness Outputs:
- Turbo 3650 Lumens - 1.75 Hours
- High 1000 Lumens - 5 Hours
- Medium 400 Lumens - 13.2 Hours
- Low 150 Lumens - 35.75 Hours
- Ultralow 30 Lumens - 113 Hours
- Special Outputs: Strobe, SOS
- IPX Rating: IPX-8 (2 Meter Submersible)
- Impact Resistance: 1 meter (3.2 ft.)
-
Dimensions:
- Length - 10.74" (273 mm)
- Head Diameter - 2.51" (64 mm)
- Body Diameter - 1.47" (37.5 mm)
- Weight (Without Battery): 15 oz. (428 g)
Item Details
| Brand | JETBeam |
| SKU | JETBEAM-SSR50 |
| Series | SS |
| UPC | 6957883801160 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 3650 |
| Max Throw (m) | 483 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Length | 10.74 in (273 mm) |
| In the Box | Batteries, Holster, Spare O-ring(s), USB Adapter, USB Cable |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 3650 |
| Max Throw | 483 m (1584 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | JETBEAM-NEW-SSR50-BATTERY |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 10.74 in (273 mm) |
| Head Diameter | 2.51 in (64 mm) |
| Body Diameter | 1.47 in (37 mm) |
| Weight | 15.0 oz (425 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 12.74 in |
| Width | 6.14 in |
| Height | 2.81 in |
| Shipping Weight | 2.18 lb |
Documents
Additional Details
| Warranty |
JETBeam 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime














