


Energizer Eveready Gold A92-BP-8 AAA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - 8 Piece Retail Card
- 8x Energizer Eveready Gold AAA batteries in a convenient retail card
- Long-lasting alkaline chemistry for fewer replacements
- Consistent, high-quality Energizer manufacturing for a reliable fitment
- Size: AAA
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Energizer Eveready Gold AAA Button Top Batteries - Retail Card of 8
Eveready Gold Alkaline AAA Cells
Energizer AAA batteries are powerful, long lasting power sources. The AAA platform is utilized by a wide range of devices looking for power in a compact size. The Eveready Gold Line of AAA's is ideal for low drain devices that will need a small charge over a long period of time such as toys, remote controls, and radios. For higher drain devices such as flashlights, games, or speakers, the Energizer Max line (linked below) is a more ideal battery
- Notable Features
- » AAA batteries in an eight-piece package
- » Also known as: 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4
- » 1.5V alkaline cells compatible with flashlights, toys, and other electronics
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-A92BP-8 |
| Series | Eveready Gold |
| MPN | A92BP-8 |
| UPC | 039800030061 |
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 8 |
| Master Case | 24 |
| Inner Box | 6 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4 |
Unit Dimensions
| Length | 1.752 in (45 mm) |
| Diameter | 0.413 in (10 mm) |
| Weight | 0.4 oz (11 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.22 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime






