
Energizer EMKC4BBP - Micro LED Keychain - Uses 4 x 192 Batteries
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: No
Recently viewed
Description
Never get caught in the dark again! Sleek, compact and lightweight, The EMKC4BBP is an ideal keychain light. Incredibly lightweight, this tiny flashlight can create 10 lumens of bright white light. It has a Durable metal case and comes with a spring clip keychain. Just twist to turn on a bright focused beam to provide light where you need it while on the go. The spring clip keychain makes this a great light for purses, keys and zipper pulls. Energizer has included four 192 silver oxide batteries, so you can get started using the flashlight right away.
Key Features:- Bright white LED
- Durable metal case
- Compact size
- Spring clip keychain
- Twist to turn on
- Packed with 4 Energizer® 192 silver oxide batteries
- Light Output: 10 Lumens
- Color: Black
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-EMKC4BBP |
| UPC | 039800107176 |
| Max Lumens (lm) | 10 |
| Rechargeable | No |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 1.46 in (37 mm) |
| In the Box | Batteries |
Specifications
| Switch | Body |
Output Details
| Max Lumens | 10 |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | No |
Unit Dimensions
| Length | 1.46 in (37 mm) |
| Height | 0.43 in (11 mm) |
| Weight | 0.34 oz (10 g) |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




