

Energizer Eveready EVGP21S LED Flashlight - 65 Lumens - Includes 2 x AA Batteries
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: No
Recently viewed
Description
Energizer Eveready LED Flashlight
Highly Efficient
The Energizer Eveready EVGP21S LED Flashlight includes the alkaline batteries required to power the light. With 65 bright lumens and an impressively long 15 hour runtime this handheld tool is perfect to keep with you. Whether you need a light for your car or one for your emergency kit this will be the optimal tool for you! Additionally, for running on only two batteries, the EVGP21S can shine up to 60 meters away.
Features:
- Constructed from durable and long-lasting materials
- Keyhole allows for additional carrying options such as a lanyard
- Batteries are included
- The everyday general purpose flashlight
Specifications:
- LED: Yes
- Power Source: 2 x AA Batteries (Included)
- Peak Beam Distance: 60 meters (18.28 ft.)
-
Brightness Outputs:
- High 65 Lumens
-
Runtimes:
- Up to 15 Hours
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-EVGP21S |
| Series | Eveready |
| UPC | 39800124067 |
| Primary Material | Plastic |
| Max Lumens (lm) | 65 |
| Max Throw (m) | 60 |
| Rechargeable | No |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Typical Uses | Camping, Emergency, Household |
| In the Box | Batteries |
Specifications
| Switch | Body |
| Primary Material | Plastic |
Output Details
| Max Lumens | 65 |
| Max Throw | 60 m (197 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | No |
Unit Dimensions
| Weight | 4.944 oz (140 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.57 in |
| Width | 3.94 in |
| Height | 9.45 in |
| Shipping Weight | 0.309 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty |
Not Specified Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





