


























Fenix CL26R Pro USB-C Rechargeable LED Lantern - 650 Lumens - Includes 1 x 21700 - Olive Drab, Grey Camo, or White Marble
- 9 brightness outputs, from high mode to red flashing
- Intuitive dual body switch provides direct access to output of choice
- In-body USB-C charge port for quick, modern power
- 5000mAh capacity 21700 battery provides runtimes up to 408 hours
- IP Rating: IP66
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix CL26R Pro
Upgraded and Improved 360° Lantern
If you're looking for a lantern to bring with you on all trips outdoors, look no further than the Fenix CL26R Pro! With a maximum 500 lumens casting 360 degrees around, you have plenty of area lighting fit for a campsite. The 9 brightness output options allow personalized control to illuminate all activities from backyard parties to a quiet night of fishing. Using red and red flashing output modes you can prioritize night vision and put safety first in emergencies.
Rotary and Push-Button Switches
All brightness modes can be controlled via dual rotary and push-button side switches. Turning the switch clockwise cycles through the main 360-degree brightness modes. Turning counter-clockwise you can illuminate from the bottom of the light, ideal for fixating overhead. Pressing down on the side switch will activate the red light output. All brightness functions of the light have their own set of controls, so you're never left fumbling for the right output level.
Complete Powerhouse - Successful Construction
The CL26R Pro checks off all the boxes when it comes to powerful battery power and recharging. It runs on a 21700 battery which has a 5000mAh capacity, allowing it to retain a considerable amount of power on every charge. As a result, it can stay powered on for 408 hours on its lowest brightness setting! Not only that, with the USB-C port you can charge up seamlessly wherever there's a power source. Finally, it can be used as a power bank, so when your favorite electronics start running low the CL26R Pro can charge them up fast!
| High | Medium | Low | Front | Down 1 | Down 2 | Down 3 | Red Light | Red Flash | |
| Brightness | 500lumens | 200lumens | 50lumens | 25lumens | 5lumens | 50lumens | 150lumens | 3lumens | 3lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 10*hours | 13hours | 40hours | 67hours | 408hours | 58hours | 15hours | 125hours | 240hours |
- Notable Features
- » Hook and magnetic base offer solutions for placing in all sorts of activities
- » 1-meter drop resistance and IP66 rated, protecting from the elements
- » Vibrant and unique lantern colors available, for more flair than just the brightness
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-CL26R-PRO-OLIVE-DRAB |
| Series | CL (Camping Lantern) |
| UPC | 6942870310299 |
| Max Lumens (lm) | 500 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Length | 2.6 in (66 mm) |
| IP Rating | IP66 |
| Typical Uses | Camping, Fishing, Household, Outdoor, Travel |
| In the Box | Batteries, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP66 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
Output Details
| Max Lumens | 500 |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FENIX-ARB-L21-5000-V2 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 2.6 in (66 mm) |
| Width | 2.34 in (59 mm) |
| Height | 4.49 in (114 mm) |
| Weight | 7.02 oz (199 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.15 in |
| Width | 2.95 in |
| Height | 2.83 in |
| Shipping Weight | 0.78 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




































