














Fenix PD36R Pro USB-C Rechargeable LED Flashlight - Luminus SFT70 - 2800 Lumens - Includes 1 x 21700
- Designed with unique mode cycling and overheat protection systems
- Maximum output of 2800 lumens can run as long as 3 hours 30 minutes
- Aluminum body allows for 1-meter impact resistance and heat resistance
- Compatible with the AER-05 remote pressure switch
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix PD36R Pro USB-C Rechargeable LED Flashlight
Palm-Sized Tactical Power
If you liked its predecessor, you're going to love the Fenix PD36R Pro! This light's max output of 2800 lumens at a runtime of 3 hours 30 minutes gives you hours of tactical level visibility for law enforcement and work in construction. Its maximum beam distance of 1247ft means it can reach across hiking trails longer than the Eiffel Tower. USB-C charging ensures that you can quickly recharge from powerbanks and other personal devices to stay prepared in the field with a high-output flashlight.
Unique Integrated Systems
The PD36R includes two unique built-in systems: a Proprietary Advanced Pulse-Frequency System and an Intelligent Overheat Protection System. The APF System creates a specialized connection between the dual tactical tail switches and the light for more reliable mode switching. The IOP System prevents the surface from overheating beyond 60°C to preserve the health of the flashlight and its battery during long periods of use. This also ensures that you won't burn your hands.
| Turbo | High | Medium | Low | Eco | Strobe | |
| Brightness | 2800lumens | 1000lumens | 350lumens | 150lumens | 30lumens | 2500lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 3.5hours | 3.92hours | 8.25hours | 19hours | 42hours | - |
| Beam Distance | 380meters | 225meters | 130meters | 90meters | 40meters | - |
| Intensity | 36600candela | 12800candela | 4300candela | 1900candela | 400candela | - |
- Notable Features
- » Includes Momentary On/Off modes for fast access to short term lighting
- » Aluminum body allows for 1 meter impact resistance and heat resistance
- » Designed with APF System for mode switching and IOP System against heat
- » Maximum output of 2800 lumens can run as long as 3 hour 30 minutes
- » IP68 rating protects interior against all dust and full submersion in water
- » Compatible with the AER-05 remote pressure switch
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-PD36R-PRO |
| Series | PD (Professional Performance) |
| UPC | 6942870309033 |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 2800 |
| Max Throw (m) | 380 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Tailcap |
| Length | 5.74 in (146 mm) |
| Typical Uses | Hunting, Law Enforcement, Work |
| In the Box | Batteries, Holster, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Tailcap |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 2800 |
| Max Throw | 380 m (1246 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FENIX-ARB-L21-5000-V2 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.74 in (146 mm) |
| Head Diameter | 1.04 in (26 mm) |
| Body Diameter | 1.01 in (26 mm) |
| Weight | 5.96 oz (169 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.62 in |
| Width | 3.56 in |
| Height | 1.43 in |
| Shipping Weight | 0.61 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime


















